Prezydent: współpraca wojskowa między Niemcami a Polską jest zacieśniania

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że tych obszarów współpracy jest - poza wielonarodowym korpusem Północ-Wschód, czyli jednostką NATO - co najmniej kilka, i to dużych - podkreślił Andrzej Duda.

2016-11-28, 15:04

Prezydent: współpraca wojskowa między Niemcami a Polską jest zacieśniania

Posłuchaj

Joachim Gauck: to, co NATO postanowiło, powinno być intensywnie rozwijane, ale nigdy nie powinno być rozumiane jako zagrożenie. Ma to być poważne pokazanie, że jesteśmy gotowi do obrony, jeśli nasza integralność lub nasze wartości zostaną zaatakowane (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Joachim Gauck odwiedzili w poniedziałek kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

- Trzy państwa są w ramach tego dowództwa Wielonarodowego Korpusu państwami ramowymi od 1999 roku - to Polska, Niemcy i Dania. I cieszę się ogromnie, że prezydent, głowa zaprzyjaźnionego z moim krajem państwa, naszego największego sąsiada, czyli Niemiec, jest dzisiaj obecny w Polsce, jest dzisiaj obecny w siedzibie tej jednostki - powiedział Andrzej Duda.

- Ta jednostka bardzo dobrze funkcjonuje, świetnie wypełnia swoją rolę i jest coraz lepiej przygotowana do wykonywania zadań, także związanych z realizacją postanowień - przede wszystkim szczytu w Walii, myślę oczywiście o szczycie NATO, myślę o Newport, ale także i ostatniego szczytu NATO w Warszawie - wskazał.

"

Andrzej Duda Ta jednostka bardzo dobrze funkcjonuje, świetnie wypełnia swoją rolę

Prezydent RP podkreślił, że "jednostka w tej chwili przygotowuje się do tego, aby osiągnąć status jednostki wysokiej gotowości". - Trwają tutaj bardzo intensywne ćwiczenia, które są prowadzone praktycznie codziennie* - zaznaczył.

REKLAMA

* Obecnie szczeciński Korpus, zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport, podnosi swój stopień gotowości z niskiego do wysokiego. Jednostka ma odpowiadać na zagrożenia, jeśli pojawią się takie na tzw. wschodniej flance NATO ze szczególnym uwzględnieniem Polski, krajów bałtyckich, Słowacji i Węgier.

Korpus jest jedyną natowską strukturą, posiadającą konkretny obszar odpowiedzialności oraz obowiązki i zadania operacyjne w tym regionie.

"Ta współpraca jest cały czas zacieśniana"

 
- Mamy rok szczególny, rok 25-lecia zawarcia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaźni. Ta jednostka, ta wspólnota działania w ramach bezpieczeństwa regionalnego, ale w ramach bezpieczeństwa także i europejskiego, a można nawet mówić i szerzej - światowego, to taki modelowy przykład dobrego współdziałania państw - dodał Andrzej Duda.
 
- Dla mnie to jest taki właśnie wyraz dobrego sąsiedztwa i ogromnie się cieszę z tego, że na koniec tego roku 25-lecia tu, w Szczecinie, w tej jednostce, spotykamy się z prezydentem Joachimem Gauckiem, rozmawiamy o tym, jak ona funkcjonuje, rozmawiamy o tym, jak dobrze wygląda dzisiaj współdziałanie armii polskiej i armii Republiki Federalnej Niemiec, i rozmawiamy także o przyszłości, o tym, jak tę współpracę rozwijać - oświadczył.

"

Andrzej Duda Dla mnie to jest taki właśnie wyraz dobrego sąsiedztwa

Oznajmił, że ta współpraca "dzisiaj toczy się na całym szeregu płaszczyzn, m.in. w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód - także poprzez działanie w ramach tego Korpusu i współdziałanie naszych oficerów, ale także i oficerów tego najwyższego szczebla, myślę tutaj o generałach".

Przypomniał zawartą kilka lat temu umowę o współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi wojskami lądowymi, zwrócił uwagę na wspólne niemiecko-polskie centrum kierowania działaniami okrętów podwodnych na Bałtyku. - Mamy zawartą umowę o zacieśnionej współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi siłami powietrznymi. Mamy pierwszą zawartą umowę o współpracy naszych marynarek wojennych - wymienił prezydent Polski.

- Ta współpraca cały czas się toczy. To właśnie w ramach tych umów ta współpraca jest cały czas zacieśniana - dodał.

REKLAMA

Duda nawiązał też do współpracy z Niemcami przy modernizacji polskich sił zbrojnych. - To są kwestie zawsze otwarte. To są kwestie procedur przetargowych. Jeżeli chodzi o te elementy modernizacyjne, to popatrzmy choćby na wojska pancerne, kwestie kontraktu związanego z leopardami, a także modernizacji leopardów, gdzie ta modernizacja między Polską a Niemcami jest bardzo skonkretyzowana i bardzo zaawansowana. Faktycznie także w dziedzinie sprzętowej ta współpraca jest. Wierzę w to, że ona będzie się zacieśniała - powiedział.

Wyraził przekonanie, że budowanie "infrastruktury bezpieczeństwa dla obrony pewnego systemu wartości" jest dla Polski i Niemiec bardzo istotne. - Zwłaszcza w kontekście wszystkich niebezpieczeństw, które z południa i ze wschodu potencjalnie się czają. Nie wspomnę tu o zagrożeniu terrorystycznym - zaznaczył.

Przywódcy rozmawiali także - jak poinformował Andrzej Duda - "o tym, jak będą dalej wyglądały europejskie sprawy, także w kontekście zbliżających się wyborów we Francji i w Niemczech, a także o tym, jak powinna wyglądać dalsza współpraca pomiędzy Unią Europejską a NATO, która w naszym przekonaniu powinna być cały czas zacieśniana".

TVP

Zakończenie obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu

- 11 grudnia w Berlinie odbędzie się uroczyste podsumowanie i zakończenie roku 25-lecia Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy* w postaci koncertu, w którym będą uczestniczyć pary prezydenckie Niemiec i Polski - poinformował w poniedziałek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz Joachim Gauck i Daniela Schadt wysłuchają koncertu laureatki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze. Koncert odbędzie się z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

Joachim Gauck w marcu kończy pięcioletnią kadencję jako prezydent Niemiec. Andrzej Duda zaznaczył, że Gauck od samego początku, jeszcze zanim objął urząd prezydenta Niemiec, był przyjacielem Polski. Ocenił, że prezydentura Gaucka w Niemczech to były dobre lata dla relacji polsko-niemieckich. Prezydent Niemiec zaznaczył, że jest przyjacielem Polski.

* Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher.

REKLAMA

Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 roku, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

prezydent.pl, IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej