Kilkunastu szefów MSZ w Warszawie. Rozmowy o UE

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawiciele 11 krajów Europy Południowo-Wschodniej odbyli przed południem w Warszawie spotkanie z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini.

2016-11-29, 11:26

Kilkunastu szefów MSZ w Warszawie. Rozmowy o UE
Witold Waszczykowski. Foto: Rada Unii Europejskiej

Posłuchaj

Szefowie dyplomacji o bezpieczeństwie, współpracy regionalnej, pojednaniu i integracji UE, Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rozmowy z udziałem szefów MSZ czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz przedstawicieli sześciu krajów zachodniobałkańskich (Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa) oraz pięciu unijnych sąsiadów regionu (Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch) poświęcone były m.in. współpracy UE z państwami Bałkanów Zachodnich oraz bezpieczeństwu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Tematami zorganizowanych z inicjatywy szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego rozmów miały być wyzwania, jakie stoją przed UE i jej sąsiadami z południowego wschodu m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, takie jak nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe.

- Państwa Unii i Bałkanów Zachodnich muszą współpracować zarówno w zakresie bezpieczeństwa - przy zwalczaniu terroryzmu, zagrożeń hybrydowych i nielegalnej migracji, jak i w przypadku gospodarki np. w budowie infrastruktury gospodarczej i bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła Joanna Wajda.

REKLAMA

Spotkanie szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej (V4) miało miejsce rano na stadionie Legii Warszawa. Następnie zaczęło się spotkanie szefów MSZ Polski, Czech, Słowacji i Węgier z ministrami z Bałkanów Zachodnich oraz szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini. Po południu na wspólnej konferencji prasowej występują szefowie MSZ V4 wraz z Federicą Mogherini.

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjmą w Warszawie wspólną deklarację dotyczącą polityki rozszerzenia. - Polska i cała Grupa Wyszehradzka wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej, proces integracji europejskiej Europy Południowo-Wschodniej - zaznaczyła rzeczniczka MSZ.

REKLAMA

W ramach warszawskiego spotkania ministrów zaplanowano 2 sesje obrad. Pierwsza odbędzie się pod hasłem "Bezpieczna Europa Środkowa i Bałkany w coraz mniej bezpiecznym świecie - jak sprostać nowym wyzwaniom". Natomiast w trakcie lunchu roboczego ministrowie wezmą udział w dyskusji pt. "Łącząc naszych obywateli - pojednanie i współdziałanie".

Mówiąc o pojednaniu, Polska chce nawiązać do obchodzonego w tym roku 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z Niemcami. - Proces pojednania między naszymi narodami był czymś niezwykłym. Tym doświadczeniem zarówno sukcesów, jak i trudności na drodze pojednania, podzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich. Chcemy podkreślić, że warto podjąć wysiłek pojednania - powiedziała Joanna Wajda, dodając, że Polska podzieli się również z państwami bałkańskimi swymi doświadczeniami dotyczącymi transformacji i akcesji do Unii Europejskiej.

W planie warszawskich rozmów szefów MSZ zaplanowano liczne spotkania bilateralne między ministrami z poszczególnych państw.

IAR/PAP/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej