"Rozszerzenie UE to bezcenne narzędzie". Wspólna deklaracja V4 w Warszawie
Wspólną deklarację w sprawie rozszerzenia UE, wyrażającą poparcie dla starań akcesyjnych sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, przyjęli w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych czterech państw Grupy Wyszehradzkiej.
2016-11-29, 14:33
Posłuchaj
Szef MSZ Witold Waszczykowski: wyzwania, jakie stoją przed Europą Środkową i Bałkanami są podobne (IAR)
Dodaj do playlisty
Szefowie dyplomacji: Polski Witold Waszczykowski, Czech Lubomir Zaoralek, Słowacji Miroslav Lajczak i Węgier Peter Szijjarto potwierdzili swoją wolę współpracy z państwami bałkańskimi, a także "zainteresowanie i poparcie" dla ich starań o integrację z Unią.
W Warszawie odbyło się dziś spotkanie szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej, następnie dołączyli do nich szefowie dyplomacji państw Bałkanów i pięciu innych państw regionu, oraz szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini. [WIĘCEJ NA TEN TEMAT]
Szefowie resortów dyplomacji grupy V4 pozytywnie ocenili również wszystkie podjęte dotąd kroki sześciu sąsiadujących z UE krajów bałkańskich mające na celu zbliżenie z UE i NATO.
REKLAMA
"Rozszerzenie UE to bezcenne narzędzie budowania bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu Zachodnich Bałkanów. Tak jak zostało to zapisane w Globalnej Strategii UE, wiarygodna polityka rozszerzenia stanowi strategiczną inwestycję w bezpieczeństwo i dobrobyt Europy, i - już do tej pory - przyczyniła się w znacznym stopniu do pokoju na kontynencie" - ocenili ministrowie.
Deklaracja V4: polityka rozszerzenia stanowi strategiczną inwestycję w bezpieczeństwo i dobrobyt Europy
Podkreślili również wielką wartość współpracy Grupy Wyszehradzkiej z sześcioma sąsiadującymi z Unią krajami Zachodnich Bałkanów (Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa). Szefowie MSZ tych krajów mają - na zaproszenie Waszczykowskiego - uczestniczyć w dalszej części wtorkowych rozmów w Warszawie.
Powstanie fundusz zachodniobałkański
Ministrowie krajów V4 wspomnieli w tym kontekście o inicjatywie ustanowienia funduszu zachodniobałkańskiego na wzór powołanego w 2000 r. przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Zapowiedzieli, że w dalszym ciągu zapewniać będą "techniczne wsparcie" temu projektowi. Odnieśli się również z zadowoleniem do faktu, że został on ratyfikowany już przez cztery z sześciu państw Zachodnich Bałkanów.
Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej zachęcili również swoich bałkańskich partnerów do działań nakierowanych na pojednanie i przyjazną współpracę między sobą i pochwalili dotychczas podjęte w tym kierunku działania.
REKLAMA
"Dobre relacje sąsiedzkie są jednym z warunków pomyślnej integracji z UE. Zachęcamy naszych partnerów z Zachodnich Bałkanów do zwiększenia wysiłków na rzecz normalizacji i rozwoju relacji z sąsiadami oraz rozpoczęcia wejścia na drogę dialogu nakierowanego na zbliżenie pomiędzy społeczeństwami" - podkreślili czterej ministrowie w swojej deklaracji. Dodali, że wskazane dla osiągnięcia tego celu jest prowadzenie dyskusji na sporne tematy z dziedziny najnowszej historii "bez uprzedzeń i z wzajemnym szacunkiem".
Przyjęcie deklaracji poprzedziło rozmowy z udziałem wysokiej przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini oraz przedstawicieli 15 państw - oprócz szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) biorą w nich udział przedstawiciele sześciu krajów zachodniobałkańskich oraz pięciu unijnych sąsiadów regionu (Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch).
Tematami zorganizowanego z inicjatywy szefa polskiej dyplomacji spotkania są m.in. współpraca UE z państwami Bałkanów Zachodnich oraz bezpieczeństwo Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.
REKLAMA
1 lipca br. Polska objęła roczne przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej.
PAP/AIR/agkm
REKLAMA