25. urodziny Radia Maryja. Prezydent Andrzej Duda: Radio Maryja jest wierne prawdziwie polskim wartościom
- Radio Maryja ma prawo prowadzić i włączać się w politykę budowania dobrego państwa - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas jubileuszu Radia Maryja w Toruniu. Podziękował rozgłośni za budowanie wielkiej wspólnoty i za niezłomność.
2016-12-04, 00:56
Andrzej Duda przypomniał, że Radio Maryja było niegdyś nazywane "ciemnogrodem" i "moherami". Dodał, że Telewizji Trwam w niesprawiedliwy sposób odmawiano miejsca na multipleksie.
Andrzej Duda Radio Maryja ma prawo prowadzić i włączać się w politykę budowania dobrego państwa
Sejmowa komisja, w której pracował Andrzej Duda, wyświetliła jednak nieprawidłowości i miejsce zostało przyznane. Jak powiedział prezydent, była to zasługa także tysięcy słuchaczy i telewidzów, którzy w 2012 roku przeszli przez Warszawę w marszu "Obudź się Polsko".
Na zakończenie przemówienia prezydent życzył Radiu Maryja i związanym z nim dziełom, aby się rozwijały i miały wsparcie władz państwowych. Są to bowiem - jak zaznaczył - media misyjne, które utrzymują się z ofiar słuchaczy. Podkreślił, że Radio Maryja ma prawo włączać się w politykę, rozumianą jako roztropna troska o dobro wspólne, i upominało się o taką politykę.
REKLAMA
W programie uroczystości przed mszą świętą znalazły się wspólna modlitwa różańcowa, koncert „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i modlitwa Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Homilia Marka Jędraszewskiego
Marek Jędraszewski W programie Radia Maryja jest wszystko, co życie stanowi: wspólna modlitwa o różnych porach dnia, rzetelne informacje o wydarzeniach świata, katechezy i konferencje, dyskusje na ważne dla Kościoła, narodu i państwa
Uroczystej mszy świętej przewodniczył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita łódzki, arcybiskup Marek Jędraszewski. W homilii powiedział, że w roku 1991, gdy powstawało Radio Maryja, wykuwała się przyszłość Polski.
Część ówczesnych elit próbowała budować demokrację bez wartości, czemu przeciwstawił się papież Jan Paweł II. Głosił on, że wolność pozbawiona wartości przekształca się w ukryty lub jawny totalitaryzm. Wtedy pojawił się redemptorysta, ojciec Tadeusz Rydzyk, który założył Radio Maryja. Pomaga ono w życiu według wartości, jakie niesie Ewangelia.
REKLAMA
- W programie Radia Maryja jest zatem wszystko, co życie stanowi: wspólna modlitwa o różnych porach dnia, rzetelne informacje o wydarzeniach świata, katechezy i konferencje, dyskusje na ważne dla Kościoła, narodu i państwa tematy, Rozmowy Niedokończone - powiedział arcybiskup.
Jarosław Kaczyński Z Radiem Maryja jest związana Telewizja Trwam, "Nasz Dziennik", a także wiele innych instytucji. To one wniosły do polskich domów powiew wiarygodnej informacji i niezakłamanej publicystyki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przysłał list
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wystosował list na uroczystości 25-lecia Radia Maryja. Napisał w nim, że jest to wspaniałe dzieło "ku większej chwale Bożej".
Podczas uroczystości w Toruniu list odczytał minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Jarosław Kaczyński, który nie mógł przybyć na obchody, przypomniał, że z Radiem Maryja jest związana Telewizja Trwam, "Nasz Dziennik", a także wiele innych instytucji. "Inicjatywy medialne odebrały monopol mediom głównego nurtu" - napisał prezes PiS. "Wniosły do polskich domów powiew wiarygodnej informacji i niezakłamanej publicystyki. Tę przestrzeń prawdy na innym odcinku pracy formacyjnej stale poszerza Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej". Jarosław Kaczyński podkreślił, że Radio Maryja i inne inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka zmieniły Polskę. "Za ich powstanie i istnienie, za ich misję z głębi serca ojcu dyrektorowi dziękuję" - napisał prezes PiS.
REKLAMA
Wierni z całej Polski
Słuchacze Radia Maryja przyjechali na uroczystości z różnych stron Polski, najczęściej grupami z jednej lub kilku sąsiednich parafii. Niektórzy mieszkańcy najdalszych zakątków kraju wyruszyli już piątek rano i po drodze odwiedzali miejsca kultu religijnego m.in. w Kaliszu i Licheniu. Inni podróżowali całą noc.
– Przyjechałam na obchody rocznicowe po raz pierwszy, wcześniej zdrowie mi nie pozwalało. Radio Maryja, którego słucham od wielu lat, jest dla mnie bardzo ważne, bo jest wierne prawdziwie polskim wartościom – powiedziała pani Krystyna z Lublina.
Pan Władysław z Tarnowa przyznał, że na obchodach rocznicy Radia Maryja był już osiem razy, ale pierwszy raz miał okazję zobaczyć świątynię wzniesioną, jako podziękowanie za pontyfikat św. Jana Pawła II.
Dla osób, które nie zmieściły się w hali, przygotowano dwa wielkie namioty z ławkami i telebimami, a także zamontowano jeden telebim na świeżym powietrzu. Na telebimach można było oglądać Telewizję Trwam, która transmituje przebieg jubileuszowych uroczystości.
Początek w święto NPNMR
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
REKLAMA
Tydzień później rozgłośnia została poświęcona przez ordynariusza ówczesnej diecezji chełmińskiej bp. Mariana Przykuckiego, który podkreślił jej znaczenie dla reewangelizacji. – Wiemy, że na skutek naszej przeszłości, na skutek systemu totalitarnego wiele jest wypaczonych sumień i do wielu słowa głoszone w kościele nie docierają. Może dotrą właśnie poprzez radio – mówił wówczas biskup.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu.
ksem/
REKLAMA