Viktor Orban w Krakowie: Europa Środkowa przeżywa swój renesans

Premier Węgier, który przebywa z dwudniową wizytą w Polsce, uczestniczył w konferencji naukowej o dziejach Europy Centralnej dedykowanej wybitnemu badaczowi tego regionu prof. Wacławowi Felczakow, z którym zetknął się z prof. Felczakiem w latach 80.

2016-12-09, 13:31

Viktor Orban w Krakowie: Europa Środkowa przeżywa swój renesans

Posłuchaj

Ksiądz Piotr Studnicki, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, o spotkaniu Viktora Orbana ze Stanisławem Dziwiszem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Viktor Orban przypomniał, że Wacław Felczak jako historyk zwracał uwagę, że najważniejsze są źródła. - Uważam, że w dzisiejszej Europie obciążonej imigracją, jego zasada "z powrotem do źródeł" wciąż jest żywa i ważna. Z powrotem do źródeł: do chrześcijańskich, narodowych korzeni – podkreślił Orban.

"Najpiękniejsza twarz tego regionu"

Jak mówił dyktatury, który chciały rozszerzyć swoje panowanie w Europie Środkowej musiały się liczyć z mocną więzią między Polską i Węgrami, i choć robiły wszystko, by ją zerwać nie powiodło się to.

"

Victor Orban Jesteśmy najstabilniejszym regionem w Europie

- Obecna rola i siła polityczna naszego regionu w UE, wspieranie się wzajemne krajów Wyszehradzkich, wspólne kroki w sprawie reform europejskich i imigracji, czy też odrodzenie Środkowej Europy, to zjawiska pokazujące najpiękniejszą twarz tego regionu – powiedział szef węgierskiego rządu.

- Obecnie gospodarczo i politycznie jesteśmy regionem najstabilniejszym w Europie. Środkowa Europa przeżywa swój renesans, wzmacnia się i dynamicznie się rozwija. Nie pozwólmy by nasi krytycy zamglili tą sytuację" - podkreślił szef węgierskiego rządu.

REKLAMA

"Przyjaźń polsko–węgierska jest bardzo istotna"

Za udział w konferencji dziękował Viktorowi Orbanowi prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn.
- Panie premierze bardzo dziękuję za to, że zechciał pan dołączyć do tej konferencji i wspomnieć prof. Felczaka. Bardzo często i łatwo mówimy: nie mamy czasu. Pan premier Węgier daje nam przykład, jak nawet kierując państwem, podejmując decyzję na wagę narodu, Europy, a może i świata, można znaleźć czas, żeby wspomnieć swojego nauczyciela i mistrza – podkreślił prof. Kistryn.

Dodał, że to przykład, który zachowamy w pamięci, a takich ludzi, jak prof. Felczak musimy pamiętać.

Prorektor zaznaczył, że dla UJ przyjaźń polsko–węgierska jest bardzo istotna, bo od niej zaczęły się dzieje uczelni. - Królowa Jadwiga Andegaweńska przybyła do nas z Węgier i dzięki jej staraniom uniwersytet zyskał czwarty wydział teologiczny i stał się kompletnym uniwersytetem, a dzięki jej pośmiertnej donacji odżył i działa nieprzerwanie przez sześć wieków – przypomniał prof. Kistryn.

Po konferencji  Viktor Orban złożył razem z Jarosławem Kaczyńskim wieńce przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

REKLAMA


Wizyta pełna spotkań

Przed południem premier Węgier spotkał się z ustępującym metropolitą krakowskim. W czasie prywatnej wizyty w Krakowie Wiktor Orban rozmawiał ze Stanisławem Dziwiszem.

REKLAMA

- Spotkanie trwało pół godziny i miało charakter prywatny - mówi ksiądz Piotr Studnicki - rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.

Po rozmowie z kardynałem premier Węgier obejrzał salę "okna papieskiego" i kaplicę w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Wiktor Orban zwiedził także Collegium Maius - najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mimo że wizyta ma charakter prywatny, Viktor Orban spotkał się w czwartek z premier Beatą Szydło.

REKLAMA


Źr. TVP Info

***

Wacław Felczak (1916-1993) był historykiem, znawcą dziejów Europy Środkowej, w szczególności Węgier, w czasie II wojny światowej emisariuszem rządu polskiego na uchodźstwie, kierował grupą kurierów tatrzańskich.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej