Festiwal filmowy Watch Docs. Na nim m.in. o sekrecie Donbasu, rekonstruktorach, dyktaturze w małej wiosce

Film o sterowanej przez Kreml republice donieckiej, to jedno z wydarzeń "16. Festiwalu Watch Docs: Prawa człowieka w filmie". Podczas festiwalu, który potrwa do piątku można zobaczyć 60 filmów dokumentalnych, których tematem jest sytuacja człowieka we współczesnym świecie.

2016-12-11, 09:00

Festiwal filmowy Watch Docs. Na nim m.in. o sekrecie Donbasu, rekonstruktorach, dyktaturze w małej wiosce
Ukraińscy wojskowi na wschodzie Ukrainy. Od 2014 roku Ukraińcy zmagają się z hybrydową agresją Rosji w Donbasie. Foto: mil.gov.ua

Posłuchaj

Trwa festiwal Watch Docs. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor programowy Watch Docs Konrad Wirkowski mówi, że jednym z najciekawszych pokazywanych w niedzielę dokumentów (o 20.00) będzie film "Zrób sobie kraj" Antony'ego Buttsa.

Reżyser przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Towarzysząc z kamerą czołowym postaciom pierwszej fazy konfliktu w Donbasie, przybliża nam rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media. Jego film pokazuje także głębokie uzależnienie samozwańczej republiki od Rosji oraz to jak w strukturach nowej władzy miejscowych bardzo szybko zastępują, realizujący politykę Kremla. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem.

Konrad Wirkowski dodaje, że wartym obejrzenia jest też dokument holenderskiego reżysera Benny Brunnera pod tytułem "Model Érpatak" (18.45). Érpatak to niewielka miejscowość we wschodnich Węgrzech, której sołtysem jest przedstawiciel ultraprawicowego ugrupowania Jobbik. Zoltán Mihály Orosz wprowadził do Érpatak rządy twardej ręki, i zaprowadził na małą skalę swoistą dyktaturę.

Po projekcji zaplanowano również spotkanie z reżyserem.

REKLAMA

Dziś też będzie między innymi będzie można obejrzeć również dokument estońskiego reżysera Meelisa Muhu pod tytułem "Zabawa w wojnę", który ukazuje coraz dynamiczniej rozwijające się środowisko rekonstruktorów historycznych wydarzeń w Rosji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny, a pełny program można znaleźć na stronie internetowej www.watchdocs.pl

IAR/agkm

Wywiad z organizatorem festiwalu "Watch Docs. Prawa człowieka w filmie" i jednym z reżyserów. "Część filmów pokazujemy w internecie"

REKLAMA

Brytyjski reżyser Antony Butts opowiada o sytuacji na Donbasie w kanale Ukrane Today.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej