Sejm: projekt ustawy "dezubekizacyjnej" trafi do komisji
Sejm nie poparł wniosków PO, Nowoczesnej i PSL o odrzucenie rządowego projektu "ustawy dezubekizacyjnej", według którego emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. Projekt trafi do komisji.
2016-12-13, 10:09
Posłuchaj
Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński mówi o ustawie dezubekizacyjnej (IAR)
Dodaj do playlisty
Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 159 posłów, 258 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że projekt trafi do sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny. Ich wspólne posiedzenie ma odbyć się jeszcze we wtorek.
W myśl rządowego projektu noweli niższe świadczenia będą wypłacane "za służbę na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.". Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL ma sprawdzać IPN.
Powiązany Artykuł

"Ustawa dezubekizacyjna nie jest wendetą"
Zmiany obejmą funkcjonariuszy SB, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obniżenie emerytur i rent będzie dotyczyć także osób, które służyły w jednostkach MON, w tym - w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza.
Zmiany mają dotyczyć także kadry naukowo-dydaktycznej, naukowej, naukowo-technicznej oraz słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych (z wyłączeniem Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie), a także Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.
Według szacunków MSWiA, obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Z projektu wynika też, że rocznie budżet państwa będzie wydawał o ok. 546 mln zł mniej na świadczenia emerytalne i rentowe z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.
FILM: Małogorzta Gosiewska (PiS) o ustawie dezubekizacyjnej.
pp/PAP