Ważny komunikat Biura Prasowego Sejmu dla dziennikarzy

2016-12-20, 10:42

Ważny komunikat Biura Prasowego Sejmu dla dziennikarzy
Sejm RP. Foto: flickr.com/lplewnia

"Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, z dniem dzisiejszym przestają obowiązywać ogłoszone ostatnio zmiany w dostępie dziennikarzy do budynków Sejmu RP" - poinformowało Biuro Prasowe Sejmu.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: oprotestowany projekt zmian w pracy dziennikarzy w parlamencie nie miał na celu ograniczenia dostępu do posłów i senatorów, ale miał uporządkować prace mediów (TVP Info/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dziennikarze są wpuszczani do Sejmu od godz. 10. Ci, którzy mają stałe przepustki mogą, tak jak dotychczas, wchodzić wejściem D5, natomiast przedstawiciele mediów, posiadający tylko przepustki jednorazowe, wchodzą jednym z wejść do gmachu Senatu.

Na korytarzu głównym Sejmu znajduje się tzw. stolik dziennikarski, przy którym pracują sprawozdawcy sejmowi. Są również stanowiska stacji telewizyjnych. Zamknięta jest natomiast galeria sali posiedzeń Sejmu, na której znajduje się m.in. loża dziennikarska.

Na terenie Sejmu nadal przebywają wzmocnione siły policyjne.

Jak wskazano w oświadczeniu, "intencją zmian, które wywołały sprzeciw, było przede wszystkim usprawnienie pracy sprawozdawców parlamentarnych i zadbanie o jasne reguły współpracy między nimi a posłami i senatorami".

W oświadczeniu wskazano, że "temu właśnie ma m.in. służyć planowane utworzenie Centrum Medialnego, oferującego nowoczesne zaplecze techniczne i udogodnienia dla przedstawicieli środków masowego przekazu, obsługujących medialnie prace parlamentarne".

"Powstanie Centrum siłą rzeczy będzie się w przyszłości wiązać z dostosowaniem reguł obowiązujących sprawozdawców sejmowych do udoskonalonych warunków ich pracy. Pragniemy jednak zapewnić, iż zmiany te nie zostaną wprowadzone bez szerokich konsultacji i uzgodnień z samymi dziennikarzami" - czytamy w komunikacie.

Nowe propozycje do 6 stycznia

W poniedziałek, po spotkaniu z przedstawicielami mediów, marszałek Senatu poinformował, że do 6 stycznia redakcjom zostaną przedstawione nowe propozycje w sprawie pracy w gmachu parlamentu.

Stanisław Karczewski w oświadczeniu dla prasy zadeklarował, że nowe zasady będą opracowywane we współpracy z dziennikarzami. - Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi - oświadczył.

- Podczas tego spotkania powiedziałem ponownie, że tym, którzy organizują pracę w Sejmie i Senacie, zależy na tym, by dostęp dziennikarzy do pracy posłów i senatorów, do prac parlamentarnych był pełen - zaznaczył.

Jak podkreślił, informacja o tym, że dziennikarze zostaną usunięci z Sejmu i Senatu, jest nieprawdziwa. Zadeklarował, że dziennikarze będą mieli dostęp "w sposób nieskrępowany" do parlamentarzystów.

TVP

***

Planowane przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zmiany dotyczące pracy dziennikarzy wywołały piątkowy protest opozycji. Po tym jak marszałek wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę, doszło do blokady mównicy sejmowej przez posłów opozycji.

Ostatecznie Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania, w tym nad budżetem na 2017 roku, co opozycja uznała za działanie nielegalne. Przed Sejmem w piątek rozpoczął się protest zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji.

W związku z tymi wydarzeniami marszałek Sejmu wydał zarządzenie, według którego do wtorku, do godz. 10 dziennikarze nie mogli wchodzić do gmachu Sejmu.

kk

Polecane

Wróć do strony głównej