Rząd omówi założenia polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok
Trwa posiedzenie rządu, który omówi m.in. założenia polskiej polityki zagranicznej w 2017 r. Ministrowie zajmą się też m.in. rozporządzeniem ws. nadzoru ministrów nad spółkami w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.
2017-01-03, 12:41
Dokument o priorytetach polskiej dyplomacji będzie podstawą do sejmowego wystąpienia Witolda Waszczykowskiego. Coroczne expose szefa MSZ ma odbyć się na początku roku.
Dokument ma charakter poufny. We wcześniejszych wypowiedziach zapowiadających działania resortu w 2017 roku przedstawiciele MSZ zwracali uwagę, że Polska będzie nadal zabiegać o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Warszawa ma też lobbować w Unii za poważnymi zmianami strukturalnymi po Brexicie. Odświeżenie ma objąć format znany jako Partnerstwo Wschodnie czyli współpracę Unii z sześcioma krajami byłego ZSRR.
Ponadto rozbudowana ma zostać sieć placówek dyplomatycznych. W tym roku MSZ planuje otworzyć ambasady w Tanzanii, Panamie i na Filipinach oraz konsulaty w Belfaście i Houston.
Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa
Jak poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Rada Ministrów ma też przyjąć rozporządzenie dotyczące nadzoru poszczególnych ministrów nad spółkami w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.
W niedzielę weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, zgodnie z którymi rolę koordynatora polityki właścicielskiej przejmuje premier. Zgodnie z nowymi przepisami premier, może przekazać innemu członkowi Rady Ministrów, pełnomocnikowi Rządu lub państwowej osobie prawnej wykonywanie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach.
REKLAMA
Na konferencji prasowej przed wtorkowym posiedzeniem rządu Kowalczyk poinformował, że proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa ma zostać zakończony do 31 marca.
Pytany, które spółki przejdą do poszczególnych ministerstw, powiedział, że będzie to podział "branżowy". Jak mówił, LOT, PZU i GPW trafią pod nadzór ministra rozwoju i finansów, spółki górnicze - pod nadzór ME, spółki transportowe - Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Pytany o KGHM i Azoty, powiedział, że nie chce wyprzedzać decyzji Rady Ministrów.
Kowalczyk poinformował, że na likwidatora MSP zaproponuje premier Beacie Szydło dotychczasową dyrektor generalną Ministerstwa Skarbu Państwa - funkcję tę pełni Anna Mańk.
Nowelizacja Prawa górniczego i geologicznego
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zająć ma się też projektem noweli ustawy Prawo geologiczne i górnicze, które ma m.in. ukrócić nielegalne wydobycie bursztynu.
Nowelizacja Prawa górniczego i geologicznego ma przyczynić się do podniesienia poziomu ochrony środowiska morskiego i gospodarek przybrzeżnych przed zanieczyszczeniem pochodzącym z działalności związanej ze złożami węglowodorów.
Ponadto proponuje się objęcie własnością górniczą gazów szlachetnych, pierwiastków ziem rzadkich oraz bursztynu. W przypadku bursztynu, oznacza to poddanie go procedurze koncesyjnej na poszukiwanie oraz rozpoznawanie i zmianę organu wydającego koncesję na wydobycie- z marszałka województwa lub starosty na ministra środowiska. Za nielegalne poszukiwanie i wydobycie bursztynu będzie groziła kara 400 tysięcy złotych za każdy rozpoczęty kilometr terenu objętego działalnością.
kh
REKLAMA
REKLAMA