AFP: 23 stycznia w Kazachstanie odbędą się rozmowy pokojowe w sprawie Syrii
Rozmowy pokojowe w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii odbędą się 23 stycznia w stolicy Kazachstanu, Astanie - podała w środę agencja AFP, powołując się na rosyjskie źródła dyplomatyczne.
2017-01-11, 12:34
Rozmowy między syryjskimi rebeliantami a reżimem prezydenta Baszara el-Asada zostały zaplanowane w ramach układu wynegocjowanego przy mediacji Rosji, Turcji i Iranu. Porozumienie to przewiduje również zawieszenie broni.
Powiązany Artykuł

Wojna domowa w Syrii
Rozejm obowiązuje w Syrii od 30 grudnia 2016 roku. Choć jego przestrzeganie zadeklarowały zarówno siły syryjskiej armii rządowej, jak i przedstawiciele opozycji pojawiają się doniesienia, że jest on łamany.
Władze w Ankarze ostrzegały niedawno, że naruszanie zawieszenia broni może zagrozić negocjacjom pokojowym.
Źródło w rosyjskiej dyplomacji, na które powołuje się AFP, poinformowało, iż lista uczestników rokowań w Kazachstanie wciąż jest uzgadniana.
Jednak w środę wicepremier Turcji Veysi Kaynak oświadczył, że przy stole negocjacyjnym nie ma miejsca dla kurdyjskich milicji. - Co mają do roboty grupy terrorystyczne podczas rozmów pokojowych? - stwierdził.
Turcja traktuje Partię Unii Demokratycznej (PYD), główne ugrupowanie polityczne syryjskich Kurdów oraz kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) jako powiązane ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).
We wtorek przedstawiciel PYD Chaled Eisa przkeazał, że ani jego ugrupowanie ani YPG póki co nie zostały zaproszone na rozmowy pokojowe.
***
W grudniu szef tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że rozmowy w Astanie nie mają być alternatywą dla prowadzonych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych negocjacji w Genewie, ale będą ich "etapem uzupełniającym".
Najbliższe rozmowy w Szwajcarii zaplanowano na 8 lutego.
REKLAMA
Wojna w Syrii
Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od pięciu lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.
Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi.
Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.
REKLAMA
Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z bojownikami Państwa Islamskiego od września 2014 roku. 30 września 2015 roku kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja, która wspiera syryjskiego prezydenta.
Według ostrożnych szacunków wojna w Syrii do tej pory kosztowała życie ponad 310 tys. ludzi a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostały zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
kk
REKLAMA