Rozpoczynają się ferie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim
Uczniowie z tych województw będą mieli dwutygodniową przerwę w zajęciach od dziś do 5 lutego.
2017-01-21, 09:07
Posłuchaj
Ferie w górach. Relacja Natalii Żyto (IAR)
Dodaj do playlisty
Jeszcze przez tydzień - do 29 stycznia - odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Od 28 stycznia do 12 lutego przerwę w nauce będą mieli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Jako ostatni - od 11 do 26 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach są ogłaszane przez ministra edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.
Od roku szkolnego 2003/2004 terminy ferii zmieniają się cyklicznie - jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego.
REKLAMA
Podziału na województwa dokonano biorąc pod uwagę liczbę uczniów.
Następna przerwa w nauce - z okazji świąt wielkanocnych - będzie od 13 do 18 kwietnia.
x-news.pl, Agencja TVN
MEN: warto sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku dziecka
Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.
Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło internetową bazę danych o wypoczynku wypoczynek.men.gov.pl, za pomocą której każdy może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty.
REKLAMA
Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku; w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą na 14 dni przed.
Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.
W bazie na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Umożliwia ona także zgłaszanie uwag.
MEN zaleca też sprawdzić czy biuro jest wpisane do rejestru działalności regulowanej oraz czy organizator, w przypadku wypoczynku zagranicznego, zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku.
Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny resort radzi organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowaniaw przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.
REKLAMA
Zaleca także wszystkim, którzy planują wyjazd skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis Odyseusz. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
Przypomina także o stronie MSZ Polak za granicą. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o krajach, m.in. czy potrzebna jest wiza, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. Resort spraw zagranicznych podróżnym oferuje także bezpłatną aplikację iPolak.
Według MEN warto odwiedzić również stronę Bezpiecznie na stoku, która powstała w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.
x-news.pl, Agencja TVN
Do końca ferii - wspólne patrole policji i Żandarmerii Wojskowej
REKLAMA
- Uzgodniłem z Komendantem Głównym Policji wystąpienie do premier Beaty Szydło o to, aby korzystać ze wsparcia Żandarmerii Wojskowej do czasu zakończenia ferii - poinformował w ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
- Te wspólne patrole policji i żandarmerii sprawdzają się. Są to patrole dodatkowe, dzięki którym zapewniamy bezpieczeństwo w centrach handlowych, w miejscach, do których przychodzą ludzie - powiedział szef MSWiA.
Zaznaczył, że we wszystkich województwach - zarówno tych, gdzie ferie już się rozpoczęły, jak i tam, gdzie nastąpi to później - podjęto działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa wypoczynku.
- Chodzi o bezpieczeństwo na drogach, o przygotowanie autobusów, którymi przewożone będą dzieci. W każdym województwie są punkty kontroli technicznej autobusów. Każdy z rodziców może zwrócić się do policji o sprawdzenie trzeźwości kierowców wiozących dzieci na wypoczynek – zachęcam do tego - podkreślił Błaszczak.
REKLAMA
Zwiększone siły policyjne zostaną skierowane do miejscowości turystycznych, górskich, ale także tam, gdzie organizowane będą półkolonie.
Dodał, że wśród policjantów znajdują się także instruktorzy narciarscy, którzy będą patrolować stoki narciarskie. - Będziemy mieć bezpieczną sytuację na stokach - zapewnił. Wskazał, że 38 stoków narciarskich patrolować będzie prawie 250 policjantów.
O tym, że ferie zimowe są okresem wytężonej pracy policjantów, przypomniał komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Zwiększone siły policyjne zostaną skierowane do miejscowości turystycznych, górskich, ale także tam, gdzie organizowane będą półkolonie.
- Będziemy też poza granicami kraju. Podpisane porozumienie z szefem Polizia di Stato spowoduje, że nasi policjanci wyjadą na włoskie stoki, atrakcyjne turystycznie dla naszych rodaków. Będziemy pełnili służbę wspólnie z włoskimi policjantami - wyjaśnił.
x-news.pl, TVN24
REKLAMA
kk
REKLAMA