IPN udostępni dziś akta zbioru zastrzeżonego
Na stronie internetowej IPN zostanie dziś opublikowana pierwsza część wykazu dokumentów, wyłączonych z tzw. zbioru zastrzeżonego. W związku z publikacją o godzinie 10:00 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa przedstawicieli IPN, na czele z prezesem instytucji Jarosławem Szarkiem.
2017-01-24, 06:52
Posłuchaj
IPN opublikuje wykaz dokumentów wyłączonych ze zbioru zastrzeżonego. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Dodaj do playlisty
W zbiorze zastrzeżonym znajdują się między innymi teczki personalne tajnych współpracowników bezpieki, teczki personale PRL-owskich oficerów wywiadu i kontrwywiadu, a także materiały operacyjne.
Wykaz będzie obejmował jednostki archiwalne wyłączone w roku 2016 z magazynów, w których znajdował się dawny zbiór zastrzeżony. Katalog będzie dotyczył prawie 6,5 tysiąca jednostek archiwalnych. Indeks będzie się składał z trzech kolumn - nowej i starej sygnatury oraz krótkiego opisu.
Powiązany Artykuł

Dorota Kania i dr Jerzy Targalski o zbiorze zastrzeżonym IPN
Rejestr będzie zawierał prostą wyszukiwarkę oraz słownik, który ułatwi rozszyfrowanie informacji o skrótach i akronimach zawartych w materiałach. Wykaz będzie liczył około kilkuset stron.
Szczegółowy opis dokumentów z wykazu zostanie zamieszczony w aplikacji Cyfrowe Archiwum, dostępnej dla naukowców i dziennikarzy w każdej czytelni Instytutu Pamięci Narodowej.
REKLAMA
Udostępnianie dokumentów zawartych w wykazie odbywać się będzie na zasadach określonych w przepisach ustawy z 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
TVP.INFO
Kolejne części wykazu akt byłego zbioru wyodrębnionego IPN będą publikowane na stronie internetowej IPN w ramach inwentarza archiwalnego.
Formalnie zbiór wyodrębniony został zlikwidowany, jednak do końca marca trwa przegląd materiałów podlegających służbom specjalnym. Ich szefowie w porozumieniu z prezesem IPN uzgodnią, które dokumenty wytworzone przez tajne służby PRL zostaną ujawnione, a którym ponownie zostanie nadana klauzula tajności. Jak dotąd, od rozpoczęcia przeglądu w połowie ubiegłego roku, do IPN nie wpłynął żaden wniosek o utrzymanie klauzuli tajności.
REKLAMA
Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o IPN w zbiorze zastrzeżonym było ponad 450 metrów bieżących akt, obecnie liczy on około 347 metrów bieżących, w tym 655 taśm magnetycznych, mogących zawierać informacje komunistycznego wywiadu i dotyczące rozpracowywania kleru. Łącznie od połowy czerwca ubiegłego funkcjonariusze sprawdzili ponad 14 tysięcy jednostek archiwalnych, do zbadania pozostały ponad 4 tysiące.
Rozmowa z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem.
pp/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA