Imigranci w Europie. Lekarz z Lampedusy: nie da się przywyknąć do widoku martwych dzieci

Pietro Bartolo, lekarz z Lampedusy, przez 25 lat pracy przebadał ponad 300 tys. uchodźców, którzy przypłynęli na wyspę z Afryki Północnej. W książce "Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei" pisze, że przeprawy przez morze stają się coraz cięższe.

2017-02-07, 09:47

Imigranci w Europie. Lekarz z Lampedusy: nie da się przywyknąć do widoku martwych dzieci

Lampedusa to włoska wyspa o powierzchni 20 km kw., którą na co dzień zamieszkuje ok. 6 tys. ludzi, a przez którą w ciągu ostatnich kilkunastu lat przewinęło się kilkaset tysięcy uchodźców. Ich łódki często rozbijają się u wybrzeży wyspy.

Powiązany Artykuł

migrants1200.jpg
Imigranci w Europie

Pietro Bartolo jest lekarzem, który od 1991 r. wita wszystkich przybyszy na Lampedusę jako doktor. Czeka na molo, osobiście bada uchodźców, kieruje do szpitala czy specjalistycznego ośrodka, leczy. Przez 25 lat przebadał ponad 300 tys. osób. Bartolo bada żywych, ale do jego obowiązków należy także oglądanie zwłok tych, którym nie udało się przeżyć przeprawy przez morze. Najtrudniej - jak pisze - jest znieść śmierć dzieci.

Niebezpieczne przeprawy

Bartolo był świadkiem, przybijania do brzegów Lampedusy pierwszych łodzi z uchodźcami z Afryki, kiedy jeszcze była to nowość dla mieszkańców wyspy. Z biegiem lat liczba łodzi z uchodźcami rosła, a przeprawy przez Cieśninę Sycylijską stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Początkowo wykorzystywano solidne, sprawne łodzie, z czasem, gdy liczba chcących dotrzeć do Europy wzrosła, przemytnicy zaczęli lekceważyć bezpieczeństwo swoich pasażerów. Łodziami mogącymi pomieścić 100 osób wysyłali ich 3 razy więcej, dlatego coraz więcej osób zaczęło tonąć.

Źr. x-news

Lekarz zauważa, że system przerzutu ludzi do Europy stał się jeszcze bardziej niebezpieczny po słynnej katastrofie, która wydarzyła się 3 października 2013 r. U brzegów Lampedusy zatonęła wtedy przeciążona łódź, zginęło ponad 360 emigrantów. Aby zapobiec takim wypadkom włoskie oddziały zaczęły wówczas regularnie patrolować wybrzeża wyspy, co przyniosło, zdaniem lekarza, odwrotny do zamierzonego skutek. Ofiar jest coraz więcej. Ponieważ ryzyko związane ze szmuglowaniem ludzi z Afryki wzrosło, przemytnicy jeszcze mniej niż wcześniej troszczą się o bezpieczeństwo pasażerów. Zdarza się, że wysyłają ich w drogę przez morze na pontonach, które toną przy byle niepogodzie. Morze wyrzuca na brzegi Lampedusy coraz więcej ciał.

Zmienia się także charakter obrażeń stwierdzanych u uchodźców. Wcześniej wiele było przypadków hipotermii i odwodnienia, obecnie większość stwierdzanych u nich obrażeń związana jest z poparzeniem substancjami chemicznymi. Na pokład łodzi zabierane są kanistry z paliwem, które się z nich wylewa i wraz z wodą morską tworzy groźną mieszankę. Po zetknięciu z nią początkowo nie czuje się bólu ani dyskomfortu, ale po pewnym czasie dochodzi do poważnych oparzeń.

Sprzedają nerki

W ostatnich latach Bartolo spotyka coraz więcej przypadków uchodźców z bliznami po operacjach usunięcia organów np. nerek, sprzedawanych aby opłacić podróż przez morze. Jego zdaniem w Afryce rozkręcono w ostatnich latach wielki biznes handlu organami, w który muszą być zaangażowane setki lekarzy. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż 10 proc. nerek przeszczepianych na Zachodzie pobieranych jest w nielegalny sposób. Zdaniem Bartolo duża część z nich pochodzi właśnie od potencjalnych uchodźców z Afryki Północnej.

"Wielu moich kolegów jest przekonanych, że już się przyzwyczaiłem, że przeprowadzanie oględzin zwłok jest dla mnie rutyną. Ale tak nie jest. Nie da się przywyknąć do widoku martwych dzieci, kobiet zmarłych w wyniku porodu, do którego doszło podczas morskiej katastrofy, noworodków wciąż połączonych z nimi pępowiną. (...) Ilekroć otwierasz zielony worek, masz wrażenie, jakby to był pierwszy raz" - pisze włoski lekarz, który jest głęboko wierzącym katolikiem. Codzienny kontakt z nieszczęściami nie zachwiał jego wiarą - "problemem jest zawsze człowiek nie Bóg" - pisze Bartolo.

Pietro Bartolo jest bohaterem filmu Gianfranca Rosiego "Fuocoammare. Ogień na morzu", nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2016 r. W 2015 r. lekarz otrzymał w Krakowie nagrodę imienia Sergio Vieiry de Mello, brazylijskiego dyplomaty z ONZ, który zginął w zamachu terrorystycznym w Iraku w 2003 r. Nagroda ta przyznawana jest w uznaniu dla działalności na rzecz pokojowej koegzystencji i współpracy między społeczeństwami, religiami i kulturami. Kandydaturę doktora Bartolo zgłosiła ambasada RP we Włoszech.

Książka "Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei" ukazała się nakładem wydawnictwa Jedność.

PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej