Prognoza pogody: do Polski wrócił mróz. Dziś na termometrach nawet -10 stopni Celsjusza

W środę będzie pochmurno i śnieżnie. Opadów, podobnie jak temperatury poniżej zera, spodziewajmy się w całym kraju. W kolejnych dniach ma być od kilku do kilkunastu stopni poniżej zera, ale odczuwalne temperatury będą jeszcze niższe.

2017-02-08, 09:30

Prognoza pogody: do Polski wrócił mróz.  Dziś na termometrach nawet -10 stopni Celsjusza

Posłuchaj

Starszy Inspektor Andrzej Janiszewski z patrolu monitorującego sytuację osób bezdomnych radzi, jak można pomóc (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak informuje IMGW, w środę w kraju zachmurzenie duże, w rejonach górskich miejscami większe przejaśnienia. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -11 st. na północnym wschodzie, około -6 st. w centrum, do -2 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie oraz na wybrzeżu porywisty, wschodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

TVN Meteo/x-news


W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -11 st. na północnym wschodzie do -6 st. na południu. W kotlinach górskich miejscami spadek temperatury do -13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -8 st. na północnym wschodzie do -4 st. w centrum i -1 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Warszawa

W środę zachmurzenie całkowite. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna -8 st. Wiatr umiarkowany, początkowo okresami porywisty, wschodni.

W nocy zachmurzenie całkowite. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna -9 st. Wiatr słaby, początkowo umiarkowany, wschodni.

W czwartek w stolicy zachmurzenie duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna -5 st. Wiatr słaby, wschodni.

Nie bądź obojętny

W związku z powrotem mrozu, trzeba zwrócić uwagę na osoby bezdomne i reagować w przypadku zagrożenia życia ludzi przebywających na mrozie, śpiących lub siedzących w parku czy na ulicy. O wrażliwość na sytuację osób bezdomnych apeluje stołeczna straż miejska.

REKLAMA

Starszy Inspektor Andrzej Janiszewski z patrolu monitorującego sytuację osób bezdomnych na Woli radzi, że trzeba ocenić sytuację. Jeżeli ta osoba, zapytana o to, oczekuje pomocy lub jeżeli nie ma z nią kontaktu, trzeba wezwać straż miejską lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Andrzej Janiszewski przypomina, że nie można wyrzucać na ulicę ludzi usiłujących przenocować na klatce schodowej, jeżeli taka osoba jest trzeźwa i nie zakłóca spokoju.

Ludzie obecnie przebywający w schronisku wspominają, że spędzając zimę na ulicy nieraz szukali jakiegokolwiek schronienia, żeby przetrwać. W takiej sytuacji był pan Jacek. Powiedział, że wiele osób bezdomnych chce przenocować na klatce schodowej lub w innym ciepłym miejscu, ale nie chce iść do noclegowni, bo obawia się zarażenia pasożytami, na przykład wszawicą. Jak powiedział, zdarzało się, że oprócz pozwolenia, aby pozostać na klatce schodowej, otrzymywał od mieszkańców pomoc: coś do jedzenia, ubranie i koce. Pan Jacek podkreśla, że nieraz nawet drobna pomoc może mieć bardzo duże znaczenie dla przetrwania w czasie mrozu.

W nocy z 8 na 9 lutego odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych. Taką akcję Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej organizuje co dwa lata. Liczenie przeprowadzane jest we wszystkich województwach, w tę samą zimową noc. Poprzednie miało miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 roku. Stwierdzono, że w chwili badania było 36,1 tys. bezdomnych. W tym około 25,6 tys. przebywało w placówkach instytucjonalnych, a około 10,5 tys. - poza nimi. W akcji liczenia osób bezdomnych wezmą udział między innymi policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy socjalni i wolontariusze. Sprawdzą noclegownie, schroniska, szpitale, areszty, a także dworce, ogródki działkowe i altany.

kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej