"Symboliczne osądzenie zbrodni komunistycznych". Społeczny Trybunał Narodowy rozpoczyna pracę

Życiorysy Stefana Michnika i Bolesława Bieruta będą przedmiotem oceny Społecznego Trybunału Narodowego, który zbiera się 9 lutego. Sylwetką i zbrodniczymi dokonaniami Stefana Michnika zajął się prof. Tomasz Panfil, a Bolesławem Bierutem historyk Leszek Żebrowski. Wyroki, które zapadną przed Trybunałem, będą miały wymiar symboliczny – będzie to orzeczenie infamii – czytamy w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”.

2017-02-08, 11:30

"Symboliczne osądzenie zbrodni komunistycznych". Społeczny Trybunał Narodowy rozpoczyna pracę
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wikipedia/CC/Lucas/水銀燈.

Społeczny Trybunał Narodowy to wspólna inicjatywa Fundacji „Łączka” i Reduty Dobrego Imienia, którą zainicjowano w listopadzie – Trybunał ma na celu przynajmniej symboliczne osądzenie zbrodni komunistycznych, które popełnili komuniści w Polsce w latach 1944–1989 – mówił podczas powołania STN Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia.

– Mamy świadomość, że większość komunistycznych oprawców już nie żyje, ale są jeszcze żyjący, którzy nie zostali osądzeni – podkreśla Tadeusz Płużański z Fundacji
„Łączka”.

TVP Info

Osądzenie komunistycznych zbrodni było przez cała lata III RP praktycznie niemożliwe. O ile ofiary komunistycznego reżimu zostały zrehabilitowane, o tyle sprawcy tych mordów pozostali bezkarni. Symboliczny wymiar miał państwowy pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który został pochowany z honorami – pisze „Gazeta Polska”

REKLAMA

Symboliczny osądzenie


– Trzeba wskazać, nazwać i w ten sposób chociażby symbolicznie osądzić sprawców komunistycznych zbrodni w mundurach UB i SB, Głównego Zarządu Informacji WP, KBW, ZOMO i innych. Funkcjonariuszy, współpracowników i donosicieli. Sprawców masakr w Poznaniu, Lubinie i na Wybrzeżu i tych ze stanu wojennego, morderców w togach prokuratorskich i sędziowskich komunistycznego wymiaru bezprawia. Sprawiedliwą, nowoczesną Rzeczpospolitą budować można tylko na fundamencie prawdy. Tymczasem państwo polskie przez 27 lat nie zdołało wskazać i skutecznie osądzić sprawców – dodają twórcy Trybunału.

TVP Info

Założycielami Trybunału są m.in. mec. Piotr Andrzejewski, Dariusz Jarosiński, prof. Bogusław Kopka, Przemysław Miśkiewicz, prof. Tomasz Panfil, dr hab. Tadeusz Paweł Rutkowski, prof. Wiesław Wysocki i Leszek Żebrowski.

Pierwowzorem Społecznego Trybunału Narodowego był Komitet Norymberga II, który powstał w 1992 r. z inicjatywy mieszkającego we Fryburgu dominikanina Józefa Marii Bocheńskiego. Wśród założycieli Komitetu byli m.in. Wojciech Ziembiński, Adam Macedoński, Jacek Trznadel i ówczesny senator Piotr Andrzejewski.

koz/Gazeta Polska/niezalezna.pl

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej