75. rocznica powstania AK. "Światełko dla żołnierzy" - wyraz wdzięczności i pamięci

Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, harcerze oraz pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów zainaugurowali w Warszawie akcję "Światełko dla żołnierzy AK". Symboliczne znicze w 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej zapalono przed tablicą upamiętniającą akcję pod Arsenałem.

2017-02-14, 20:10

75. rocznica powstania AK. "Światełko dla żołnierzy" - wyraz wdzięczności i pamięci
Apel poległych w miejscu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika AK na bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w Krakowie. Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej profesor Leszek Żukowski o sile AK/IAR
+
Dodaj do playlisty

W stolicy harcerze zapalili w sumie znicze pamięci w 150 miejscach związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego. W akcję włączyły się organizacje harcerskie również w innych miejscowościach, między innymi w Kielcach.

"

Jan Józef Kasprzyk To wyraz wdzięczności i pamięci zarówno, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej podczas walki z Niemcami i Sowietami

Pełniący obowiązki Szefa do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że "Światełko dla żołnierzy AK" jest oddaniem hołdu zarówno dla żyjących akowców, jak i tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

"Hołd dla szykanowanych"

- To wyraz wdzięczności i pamięci zarówno, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej podczas walki z Niemcami i Sowietami. To także hołd dla tych, którzy cierpieli i znosili szykany ze strony władz komunistycznych, ponieważ byli żołnierzami Armii Krajowej - mówił minister Kasprzyk.

Podkreślił, że tablica upamiętniająca akcję pod Arsenałem jest symbolicznym miejscem. - Przypomina, że żołnierze Armii Krajowej potrafili zaryzykować swoje zdrowie i życie, aby ratować swojego przyjaciela - dodał Jan Józef Kasprzyk.

REKLAMA

"Walentynki z Ojczyzną"

Pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę powstania Armii Krajowej uczestniczy pięć pokoleń Polaków. Obchodzone są one pod hasłem: "Walentynki z Ojczyzną".

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej profesor Leszek Żukowski przypomniał, że w szeregi największej podziemnej armii w okupowanej Europie wstępowali młodzi ochotnicy.

"

Leszek Żukowski To nie była armia z poboru. Każdy deklarując się jako ochotnik chciał walczyć o wolność

- Pamiętajcie, że Armia Krajowa była wojskiem działającym ochotniczo. To nie była armia z poboru. Każdy deklarując się jako ochotnik chciał walczyć o wolność - mówił profesor Leszek Żukowski.

"Ważny dzień dla harcerzy"

Harcmistrz Dobromir Gierańczyk podkreślił w rozmowie z IAR, że akcja "Światełko dla żołnierzy AK" przypomina harcerzom, że ich środowisko tworzyło Armię Krajową: "To ważny dzień dla harcerzy, ponieważ jako Szare Szeregi byliśmy częścią Armii Krajowej. Stanowi to nasz fundament ideowy" - zaznaczył Dobromir Gierańczyk.

REKLAMA

"

Dobromir Gierańczyk To ważny dzień dla harcerzy, ponieważ jako Szare Szeregi byliśmy częścią Armii Krajowej. Stanowi to nasz fundament ideowy

Dodał, że harcerze przede wszystkim 14-sty lutego pragną kojarzyć z rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem władz państwowych odbył się, adresowany do kombatantów Armii Krajowej, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Więcej o działalności Armii Krajowej posłuchaj na stronach Polskiego Radia>>>

Armia Krajowa została utworzona 14 lutego 1942 roku z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w konspiracyjną organizację wojskową działającą na terenie Polski.

REKLAMA

AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej Europie.

Do sposobów walki organizacji należały akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i działania partyzanckie. Armia Krajowa podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W jej skład weszło około 200 formacji zbrojnych.

zi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej