X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Był autorem zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Zmarł operator Witold Adamek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 21:48
Zmarł operator, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Witold Adamek. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorem zdjęć do m.in. "Krótkiego filmu o miłości" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i producentem "Daleko od okna" w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Miał 71 lat.
Audio
  • Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser Jacek Bromski uważa, że Witold Adamek był bardzo twórczym operatorem, miał wiele pomysłów inscenizacyjnych i kreował język filmowy: (IAR)
Witold Adamek
Witold AdamekFoto: PAP

Informację o śmierci Adamka potwierdził w rozmowie z PAP prezes SFP Jacek Bromski.

"Poszukując w świetle, tworzy za jego pomocą specyficzną atmosferę - najwłaściwszą w danym filmie! Czyni go to operatorem z własnym charakterem pisma, a jednocześnie bardzo wszechstronnym, potrafiącym połączyć swój charakter z odmiennymi stylami tak różnych reżyserów, jak Andrzej Wajda, Janusz Majewski, Janusz Zaorski, Andrzej Kotkowski czy Juliusz Machulski" - mówił o metodzie Adamka w rozmowie z portalem culture.pl Andrzej Bukowiecki.

Konrad Zarębski Zawsze był twórcą ambitnym. Już w swoich pierwszych filmach dążył do tego, by być kimś więcej niż tylko operatorem

"Zawsze był twórcą ambitnym: już w swoich pierwszych filmach dążył do tego, by być kimś więcej niż tylko operatorem. Często uczestniczył w pracach nad scenariuszami filmów, które miał fotografować, miał także swój wkład w budowaniu koncepcji reżyserskiej.

Początkowo chciał zaznaczać swój punkt widzenia na podejmowany przez realizatorów temat, z czasem zrozumiał jednak, że musi się podporządkować koncepcji reżysera" - pisał o twórcy Konrad Zarębski.

Biografia

Witold Adamek był autorem zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Urodził się 7 listopada 1945 roku w Łodzi. Był synem Stefana Adamka, kierownika produkcji filmów. Zajmował się malarstwem i rysunkiem, później fotografią. Ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi.

Jeszcze przed studiami asystował na planie „Pingwina”, melodramatu Jerzego Stefana Stawińskiego. Pierwszą etiudę dokumentalną, „Wielką grę” Janusza Zaorskiego, zrealizował w 1967 roku wraz z Witoldem Stokiem.

Debiutował jako operator w roku 1971 filmami telewizyjnymi "Punkt wyjścia" i "Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". Swój pierwszy film pełnometrażowy - "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni - zrealizował cztery lata później.

Adamek zadebiutował jako reżyser filmowy w 1997 roku filmem "Poniedziałek". Produkcja została nagrodzona Grand Prix na festiwalu debiutów w Koszalinie. Dwa lata później powstał "Wtorek" - kontynuacja filmu.

Jest także znany ze zdjęć do takich filmów jak m.in.: "Olimpiada 40" Andrzeja Kotkowskiego (1980), "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego (1985), "Jezioro bodeńskie" Janusza Zaorskiego (1985), "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego (1991), "Ile waży koń trojański" (2008) Juliusza Machulskiego.

Był także operatorem przy serialach, np. "Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego i "Polskich drogach" Krzysztofa Prymka i Janusza Morgensterna, a także spektaklach telewizyjnych - w tym np. "Ja, Feuerbach" w reż. Piotra Fronczewskiego - i dokumentach (m.in. "Tam, gdzie rosną porzeczki" w reż. Leo Leszka Kantora).

Wyreżyserował m.in. "S@motność w sieci" (2006) oraz serial "Rodzina zastępcza". Był producentem "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, "Spisu cudzołożnic" Jerzego Stuhra oraz producentem wykonawczym serialu TV "Siedlisko".

Współpracował także z Feliksem Falkiem i Andrzejem Wajdą.

Był nominowany do czołowych polskich nagród filmowych - w tym Orłów i wielokrotnie Złotych Lwów. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku był wyróżniony m.in. w 1985 roku za zdjęcia do: "Nadzoru" Wiesława Saniewskiego, "Yesterday" Radosława Piwowarskiego i "Barytonu" Janusza Zaorskiego. Trzy lata później na FPFF doceniono go za zdjęcia do "Dotkniętych" Saniewskiego, "Krótkiego filmu o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego i "Obywatela Piszczyka" Andrzeja Kotkowskiego.

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Był także członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

W 2014 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zmarł w sobotę, 18 lutego

ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak