Wysokie stany wód i podtopienia. IMGW wydał ostrzeżenia dla całego kraju
Roztopy powodują, że w rzekach przybywa wody. Najgorsza sytuacja panuje w zachodnich województwach. Mogą pojawić się też lokalne podtopienia.
2017-02-23, 14:00
Posłuchaj
Rzecznik prasowy lubuskiej straży pożarnej, kapitan Dariusz Szymura o sytuacji w regionie (IAR)
Dodaj do playlisty
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego - najwyższego - stopnia, które oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych Ha, dla pięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Dodatkowo rejon Beskidu Śląskiego i Żywickiego został objętym ostrzeżeniem dotyczącym intensywnych opadów deszczu (ostrzeżenie pierwszego stopnia).
Jak poinformowały dolnośląskie służby, sytuacja w północnej części województwa, w powiecie polkowickim, góreckim i milickim, jest bardzo trudna. W miejscowości Kłobuczyn koło Głogowa zalanych zostało 19 posesji (głównie piwnice i pomieszczenia na parterze).
W wielu miejscach wezbrały też rzeki. W nocy w środy na czwartek przez wodę wylewającą się na jezdnię nieprzejezdna była droga nr 12 w okolicach Jędrzychowic (niedaleko Głogowa) oraz DK 3 na odcinku Polkowice - Nowe Miasteczko. W tej chwili w tych miejscach już nie ma utrudnień.
x-news.pl, TVN24
Ostrzeżenie drugiego stopnia - stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - Ho lecz poniżej stanów alarmowych - Ha - obowiązuje w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim.
IMGW ostrzega także mieszkańców województwa pomorskiego (subregion nadmorski) oraz zachodniopomorskiego (subregion nadmorski) przed silnym wiatrem. Dla pierwszego rejonu obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia, dla drugiego - pierwszego stopnia.
REKLAMA
x-news.pl, TVN Meteo
kk
REKLAMA