Cała Polska upamiętnia Żołnierzy Niezłomnych
Główne uroczystości odbędą się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody poprzedzające to wydarzenie już się rozpoczęły.
2017-02-26, 12:30
Posłuchaj
Wieczorne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych (IAR)
Dodaj do playlisty
- Dziś w 240 miastach w Polsce i za granicą pobiegnie "Tropem Wilczym" około 60 tysięcy ludzi, by uczcić Żołnierzy Wyklętych - mówi Jan Dubiel z Fundacji Wolność i Demokracja. Jego zdaniem to bieg dla każdego, kto chce oddać hołd bohaterom.
Powiązany Artykuł

"Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych"
- Celem inicjatywy jest docenienie wysiłku Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę - wyjaśnia rozmówca IAR. Według niego jest to jeden z prostszych sposobów, aby pokazać, że historia działaczy podziemia niepodległościowego nie jest nam obojętna.
"Heroiczna walka"
Wczoraj, apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim Polacy rozpoczęli upamiętnianie Żołnierzy Niezłomnych.
REKLAMA
Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. "Heroiczna walka "Żołnierzy Wyklętych" była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę" - napisał prezydent.
Powiązany Artykuł

Warszawa: uczczono więźniów politycznych straconych w latach 1944-56
- Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie - honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o "Żołnierzach Wyklętych" umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent wyraził hołd dla żołnierzy powstania antykomunistycznego.
"Tropem wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych" w niedzielę >>>
W sobotę mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Maczka uczczono także 75-lecie powstania tej formacji, która wsławiła się m.in. wyzwalaniem północnej Francji, Holandii i Belgii spod okupacji niemieckiej. W południe na pl. Inwalidów, przy którym znajduje się pomnik 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
Popołudniu przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęła się uroczystość z udziałem delegacji z Kresów. Z kolei przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie miała miejsce uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak".
W ramach przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" modlono się i wspominano historię przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, w których po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończą się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie.
"Żołnierze Wyklęci" zostali upamiętnieni także w Płocku, gdzie w kościele św. Jadwigi Królowej odbyła się msza św. w ich intencji oraz marsz pamięci.
REKLAMA
Główne uroczystości
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się 1 marca w Warszawie. W ramach obchodów zaplanowano m.in. apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz dzień otwarty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie.
Powiązany Artykuł

Uczczono 75. rocznicę sformowania 1. Dywizji Pancernej generała Maczka
Poza tym w stolicy w Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i w kolejnych dniach będzie miało miejsce szereg uroczystości związanych z pamięcią o Niezłomnych i ofiarach represji komunistycznych.
Odbędą się msze św. i składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i prelekcje historyczne. Msze będą miały miejsce m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd. Kwiaty zostaną złożone m.in. przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie, tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu i pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie. Zaplanowano też koncerty np. "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach oraz IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych w Falenicy.
W poniedziałek 27 lutego zaplanowano uroczystość patriotyczno-religijną w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inaugurację neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi "Jasny Dom" na Włochach, która od 1945 r. była siedzibą Informacji Wojskowej.
REKLAMA
Następnego dnia w Sejmie odbędzie się konferencja "Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie jej towarzyszyć m.in. wystawa konkursowych prac szkolnych "Młodzi upamiętniają Bohaterów" i wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie prezentacja emitowanego przez Pocztę Polską znaczka "Ryngrafy Wyklętych" i filmu "Rakowiecka". Później w Kinokawiarni "Pałac Międzylesie" zaplanowano m.in. Wawerski Wieczór Historyczny "Żołnierze Wyklęci", odczyt i spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim im poświęcone. Wieczorem w Katedrze Polowej WP odbędzie się msza św. i Requiem Mozarta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Teatr Kamienica zaprezentuje Monodram "Inka" w reż. Mileny Tejkowskiej i wykonaniu Jagody Rall, a w Multikinie na Bemowie zaplanowano projekcję filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja".
Prezydent w Rawiczu
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy we wtorek 28 lutego w Rawiczu będzie głównym punktem wielkopolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Prezydent odda hołd żołnierzom, ofiarom terroru stalinowskiego i spotka się z mieszkańcami miasta.
W Wielkopolsce obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już w poniedziałek 27 lutego. W Gimnazjum nr 1 w Mosinie mjr Włodzimierz Bystrzycki, ps. "Dzielny" przeprowadzi z młodzieżą lekcję historii, opowiadając o własnych doświadczeniach. Mjr Bystrzycki urodził się na Podhalu. W czasie II wojny światowej wstąpił do partyzantki: najpierw do 1 pułku strzelców podhalańskich dowodzonego przez kpt. Juliana Zapały ps. "Lampart"; następnie służył, jako dowódca 4 kompanii, w oddziale Józefa Kurasia ps. "Ogień”. Przez lata zmagał się z represjami władz komunistycznych. Bystrzycki jest jednym z trzech ostatnich żyjących żołnierzy walczących na Podhalu pod komendą Józefa Kurasia - jedynym mieszkającym w Wielkopolsce.
W poniedziałek z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna mjr Bystrzycki otrzyma mundur honorowy Żołnierzy Wyklętych, który krojem nawiązuje do przedwojennego munduru oficerskiego, oraz pamiątkowy medal im. Witolda Celichowskiego.
Również w poniedziałek wojewoda złoży kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Stanisławowi Kasznicy, ostatniemu Komendantowi NSZ, aresztowanemu i zamordowanemu przez UB. Pamiątkowy głaz z tablicą stanął w 2005 r. naprzeciwko rodzinnego domu Kaszniców w Krosinku.
Centralne uroczystości organizowane przez wojewodę wielkopolskiego odbędą się w środę 1marca w Poznaniu. Zainauguruje je msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej odbędzie się przemarsz pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia wojewody, a także gen. Jana Podhorskiego, dr. Macieja Glogera oraz dr. Dariusza Kucharskiego.
REKLAMA
1 marca w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie także otwarta wystawa przygotowana przez poznański oddział IPN pn. „Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.
Dzień później w Bibliotece Raczyńskich ma się odbyć dyskusja o książce „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956” pod redakcją naukową Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz z Centrum Edukacyjnego IPN.
4 marca natomiast odbędzie się I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej, organizowane pod patronatem prezesa IPN.
21 marca w urzędzie wojewódzkim można będzie zobaczyć także wystawę pt. „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemnie niepodległościowe w latach 1944-1956”, również przygotowaną przez IPN.
W ramach obchodów na terenie Wielkopolski przeprowadzona zostanie także akcja honorowego dawstwa krwi „SpoKREWnieni służbą” - zbiórka krwi została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
***
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę śmierci członków IV Zarządu Wolności i Niezawisłości. W więzieniu mokotowskim w Warszawie komuniści rozstrzelali Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawaleca, Józefa Batorego, Adam Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.
W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, zamordowano około 9 tysięcy działaczy podziemia niepodległościowego. Komuniści wykonali ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
REKLAMA
kh,pp
REKLAMA