V Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych
Około 60 tysięcy osób z ponad 240 miast w Polsce uczestniczyło w biegach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Bieg honorowy w Parku Skaryszewskim w Warszawie na dystansie 1963 m zainaugurował szef MON Antoni Macierewicz, a później wręczył medale pierwszym dziesięciu osobom, które przekroczyły linię mety.
2017-02-26, 14:22
Posłuchaj
Relacja Natalii Żyto ( IAR)
Dodaj do playlisty
– Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin, powróciła do polskich domów, jest obecna wszędzie. W każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli walcząc o niepodległość – podkreślał Antoni Macierewicz, zwracając się do uczestników biegu.
Szef resortu przypomniał, że liczba uczestników biegu rośnie z roku na rok. Dodał także, że biegi odbywają się na wszystkich kontynentach, a wraz a Polakami, biegną również żołnierze amerykańscy.
Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że "Żołnierzom Wyklętym zawdzięczamy niepodległość, wolność, możliwość kształtowania własnego losu, własnego bytu, zgodnie z wolą narodu, a nie oligarchii zewnętrznej".
REKLAMA
Antoni Macierewicz Żołnierzom Wyklętym zawdzięczamy niepodległość, wolność, możliwość kształtowania własnego losu, własnego bytu, zgodnie z wolą narodu, a nie oligarchii zewnętrznej
W jego ocenie żołnierze są tymi, którzy "nie poddali się w najtrudniejszym momencie, gdy wydawało się, że nie ma żadnej nadziei"."To oni nie tylko przenieśli tradycję walki o niepodległość, ale dzięki ich wysiłkowi następne pokolenia tę walkę o niepodległość podejmowały. To oni byli rzeczywiście u źródeł solidarności, u źródeł niepodległości, którą dzisiaj przeżywamy, która dzisiaj umacnia, która jest dla nas tak istotna i sprawiła, że dzięki sojuszowi z USA, z NATO, możemy czuć się w Polsce naprawdę bezpiecznie" - zwrócił uwagę Macierewicz.
Później minister obrony narodowej uczestniczył w nagraniu fragmentu programu dla dzieci "Teleranek", podczas którego opowiadał najmłodszym o Żołnierzach Wyklętych.
PolskieRadio.pl
Cel biegu
Idea Biegu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, to krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Stołeczny Bieg w Parku Skaryszewskim odbywa się na trzech dystansach - 1963 m nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" oraz na 5 i 10 km.
Całość ma miejsce w specjalnie przygotowanym "miasteczku" z szatniami, namiotami dla gości, sceną. Samym biegom towarzyszą m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, gra plenerowa, namioty edukacyjne.
REKLAMA
Impreza, której pełna nazwa to "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbywa się w tym roku w 240 miejscowościach w Polsce oraz poza granicami kraju.
Uczestnicy
W biegu może wziąć udział każdy powyżej ośmiu lat. Uczestnicy otrzymują medale pamiątkowe. Przewidziano także nagrody np. dla najmłodszych i najstarszych biegaczy. Każdy otrzymuje również pakiet startowy zawierający materiały edukacyjne przygotowane przez IPN, a także koszulkę, numer startowy, gadżety odblaskowe czy specjalny czip, którym - jak wyjaśniają organizatorzy - biegacze logują się przekraczając metę dzięki czemu mogą sprawdzić swój wynik.
Całość odbywa się w specjalnie przygotowanym "miasteczku" z szatniami, namiotami dla gości, sceną.
Bieg imprezą towarzyszącą
Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
REKLAMA
ksem/
REKLAMA