Dyskusja o Polsce w komisji Parlamentu Europejskiego przełożona na 22 marca
Dyskusja w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego na temat poszanowania państwa prawa w Polsce miała się odbyć w czwartek. Europarlament nie wyjaśnił dlaczego doszło do zmiany daty posiedzenia.
2017-03-08, 12:51
W posiedzeniu ma wziąć udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który ma przedstawić europosłom stan procedury ochrony praworządności prowadzonej wobec Polski przez KE.
Z wnioskiem o debatę wystąpiło Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości krytycznie oceniali tę propozycję.
Wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki stwierdził, że "to kolejny przykład zupełnie niepotrzebnej debaty". Z kolei zdaniem szefa delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim Janusza Lewandowskiego powody do dyskusji dostarcza rząd w Warszawie.
Procedura wobec Polski
W ubiegłym roku Parlament Europejski kilkakrotnie debatował o Polsce skupiając się na różnych kwestiach. Ostatni raz dyskusja na forum plenarnym obyła się w połowie grudnia.
Od stycznia ubiegłego roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
W czerwcu 2016 roku wydała opinię krytyczną wobec polskich władz, a pod koniec lipca opublikowała rekomendacje, zalecając rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków TK i zastosowanie się do nich.
Po kolejnej wymianie pism polski rząd w odpowiedzi wysłanej do Brukseli w lutym oświadczył, że przyjęte przez polski parlament zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi.
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przyjęte ustawy "w sposób kompleksowy i ostateczny" regulują problematykę ustroju i funkcjonowania TK, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.
kk
kk