Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Czym w czwartek zajmą się posłowie?
Posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do ustawy o komisji weryfikacyjnej badającej reprywatyzację w stolicy.
2017-03-09, 06:53
Zgodnie z ustawą komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.
Komisja ma liczyć dziewięciu członków. Przewodniczącego ma powoływać i odwoływać premier na wniosek ministra sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Ośmiu pozostałych to, zgodnie z ustawą, osoby w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, które mają być powoływane i odwoływane przez Sejm.
Senat wprowadził do ustawy dziewięć poprawek. Najważniejsza z nich przewiduje, że członkowie komisji weryfikacyjnej nadal będą sekretarzami stanu, ale nie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Druga z poprawek mówi, że wykonują oni zadania związane wyłącznie ze sprawowaniem funkcji w komisji. Pozostałe mają charakter redakcyjny.
Debata na senackimi poprawkami odbędzie się w czwartek, w piątek - głosowanie.
REKLAMA
Czym jeszcze zajmą się posłowie?
Sejm rozpatrzy też poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Kodeksu karnego skarbowego.
Ustawa przewiduje rozliczenie podatku PIT za podatnika przez urząd skarbowy na podstawie złożonego przez niego wniosku. Zmiany umożliwią również podatnikom, którzy są rozliczani przez organy rentowe, przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego bez konieczności składania zeznania podatkowego. Ustawa ma wejść w życie 15 marca tego roku.
W porządku obrad również pierwsze czytanie projektu ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym, autorstwa Nowoczesnej.
REKLAMA
W bloku głosowań, który ma się rozpocząć ok. godz. 18.30, zaplanowano głosowanie nad prezydenckim projektem ustawy o narodowych obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
kk
REKLAMA