Polska i Lichtenstein podpisały protokół ws. zbiorów archiwalnych
W MKiDN podpisano protokół wymiany zbiorów archiwalnych z Księstwem Liechtensteinu. Fragmenty b. archiwum miejskiego Gdańska i b. Archiwum Dworskiego Książąt Liechtenstein, wywiezione podczas wojny do ZSRR, omyłkowo zamieniono podczas zwracania ich z Moskwy.
2017-03-22, 17:31
Porozumienie o wymianie materiałów archiwalnych podpisali w środę naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Wojciech Woźniak i dyrektor Kolekcji Książęcej Liechtensteinów Johann Kraeftner.
Piotr Gliński Dzisiejsze wydarzenie jest w moim odczuciu ogromnie ważne. Jego celem jest sfinalizowanie wymiany materiałów archiwalnych, które z racji ich treści, winny być przechowywane zgodnie ze swoją tematyką w macierzystych archiwach państwowych Księstwa Liechtensteinu i Rzeczpospolitej Polskiej
W Archiwum Państwowym w Gdańsku przechowywano fragment byłego Archiwum Dworskiego Książąt Panujących von Liechtenstein. Materiały trafiły tam omyłkowo podczas rewindykacji akt gdańskich wywiezionych w czasie II wojny do ZSRR. Natomiast do zbiorów Archiwum Dworskiego Książąt Panujących von Liechtenstein w Wiedniu, będących własnością rodziny Liechtensteinów, podczas austriacko-rosyjskiej wymiany archiwaliów w 1997 r., strona rosyjska przekazała omyłkowo fragment dawnego archiwum miejskiego w Gdańsku z okresu od XVI do XIX w.
- Dzisiejsze wydarzenie jest w moim odczuciu ogromnie ważne. Jego celem jest sfinalizowanie wymiany materiałów archiwalnych, które z racji ich treści, winny być przechowywane zgodnie ze swoją tematyką w macierzystych archiwach państwowych Księstwa Liechtensteinu i Rzeczpospolitej Polskiej. W wyniku II wojny światowej i jej następstw w archiwach obu państw znalazły się omyłkowo akta obcej proweniencji, które nie są związane z przechowywanym przez nie zasobem archiwalnym. W tym przypadku mamy do czynienia z jednej strony z fragmentem dawnego archiwum miejskiego Gdańska z XVI-XIX w. oraz fragmentem Archiwum Dworskiego Książąt Panujących von Liechtenstein - mówił minister kultury Piotr Gliński.
Zbiór jaki pozyskała strona polska trafi do Archiwum Państwowego w Gdańsku, gdzie zostanie udostępniony publiczności. "To niezwykle cenne dokumenty. Zawierają zarówno dokumentację życia społecznego XVI-wiecznego Gdańska np. rachunki, pokwitowania wypłat z kas zapomogowych gdańskiego ratusza dla mieszkańców, ale także sprawozdania burmistrza z przepływu towarów na bramach miejskich czy część dokumentacji udziału Gdańska w Związku Hanzeatyckim. To znakomite dokumenty i wspaniałe dziedzictwo kultury" - podkreślił minister, który uczestniczył w uroczystości wspólnie z parą książęcą Liechtensteinu księciem Alojzym i księżną Zofią.
REKLAMA
koz
REKLAMA