Sejm: komisja środowiska chce kolejnych zmian w projekcie PiS ws. wycinki drzew

Sejmowa komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała kolejne zmiany w projekcie noweli PiS dot. wycinki drzew na prywatnym gruncie. Jena z nich usuwa z projektu nowelizacji krzewy, co skutkować będzie, że nowe prawo odnosić się będzie wyłącznie do drzew.

2017-04-06, 20:14

Sejm: komisja środowiska chce kolejnych zmian w projekcie PiS ws. wycinki drzew

Posłuchaj

Poseł Józef Brynkus z Kukiz’15 o nowelizacji ustawy dot. wycinki drzew (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek po południu sejmowa komisja środowiska zebrała się, aby rozstrzygnąć m.in. o zaproponowanych w trakcie drugiego czytania poprawkach do projektu noweli ustawy o ochronie przyrody, przygotowanego przez posłów PiS. Uzyskały one pozytywną rekomendację.

Tylko drzewa, bez krzewów

Poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS) wyjaśnił, że jedna z nich usuwa z projektu krzewy, tak by nowe przepisy dotyczyły tylko drzew. Pierwotnie miały być to drzewa i krzewy.

Przedstawiciel PiS dodał, że kolejna zmiana dotyczy zgłaszania chęci wycinki na swoim terenie do gmin. Wyjaśnił, że chodzi o to, by w niektórych przypadkach właściciel nieruchomości musiał zgłosić chęć wycinki drzew szybko przyrastających, które na wysokości 130 cm mają obwód powyżej 100 cm (m.in. topola, wierzba, robinia akacjowa) oraz drzew szlachetnych o obwodzie powyżej 50 cm. Nadal bez zezwolenia można będzie wyciąć np. topolę do 100 cm oraz drzewa szlachetne do 50 cm.

Kolejna ze zmian - jak tłumaczył Skurkiewicz - doprecyzowuje przepis zobowiązujący ministra do wydania stosownych rozporządzeń do ustawy (ws. opłat i znamion, na podstawie których drzewo może być traktowane jak pomnik przyrody) w nieprzekraczalnym półrocznym terminie od wejścia w życie ustawy.

REKLAMA

Komisja negatywnie za to zaopiniowała dwa wnioski (PO i Nowoczesnej) o odrzucenie projektu noweli przygotowanego przez PiS.

Kontrola urzędnicza

Nowe przepisy mają umożliwić weryfikację, czy wycinka na prywatnym gruncie była rzeczywiście przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Właściciel nieruchomości, chcąc dokonać wycinki drzew na swojej nieruchomości, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy.

W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny - np. czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić.

Projekt zakłada ponadto, że jeśli przed upływem 5 lat od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za usunięcie tych drzew. 

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej