Wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Dziś debata i głosowanie
Dziś Sejm, w ostatnim dniu posiedzenia, zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera we wniosku jest szef PO Grzegorz Schetyna. Po debacie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem.
2017-04-07, 08:34
Posłuchaj
Wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Relacja Iwony Szczęsnej (IAR)
Dodaj do playlisty
Wniosek poprą Nowoczesna i PSL. Posłowie Kukiz'15 prawdopodobnie wstrzymają się od głosu. Ich zdaniem debata, której wynik jest przesądzony jest stratą czasu.
Platforma Obywatelska podkreśla, że celem wniosku jest debata na temat rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz prezentacja jej wizji Polski po odsunięciu PiS od władzy.
Według PO, rząd PiS prowadzi politykę walki z konstytucyjnym sądownictwem i niezawisłością wymiaru sprawiedliwości oraz ogranicza wolności obywatelskie, takie jak wolność zgromadzeń.
TVN24/x-news
W uzasadnieniu wniosku mowa jest także o upolitycznieniu przez PiS służby cywilnej i promocji nepotyzmu oraz skrajnego partyjniactwa w służbie publicznej. Do tego dochodzi krytyka polityki zagranicznej i działań szefa MON.
REKLAMA
Rzecznik PO Jan Grabiec mówił, że wniosek jest reakcją na "skandal w polskiej dyplomacji i największy blamaż polskiego rządu na arenie międzynarodowej od 27 lat", do którego doszło 9 marca w związku z wyborem Donalda Tuska na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej.
Sejm uchwala konstruktywe wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów, czyli potrzebne jest co najmniej 231 głosów za odwołaniem rządu i powołaniem nowego premiera. Biorąc pod uwagę, że sam Klub PiS liczy 234 posłów inicjatywa PO nie ma szansy powodzenia.
TVN24/x-news
Co jeszcze dziś w Sejmie?
W bloku głosowań Sejm zdecyduje o senackim projekcie ustawy o ustanowieniu Krzyża Zachodniego. Posłowie będą głosować także nad zmianami w Prawie farmaceutycznym, nad poselskim projektem uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich.
Posłowie będą też głosować nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.
REKLAMA
W bloku głosowań Sejm zdecyduje o losach projektów zmian w ustawie o ochronie przyrody, które dotyczą wycinki drzew. Posłowie będą także głosować nad rządowym projektem zmian w ustawy o repatriacji, a także nad poprawkami Senatu do ustawy autorstwa prezydenta o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.
kh
REKLAMA