Nie żyje Witold Pyrkosz. Zmarł popularny aktor miał 90 lat

Zmarł Witold Pyrkosz, popularny aktor filmowy i teatralny, znany z ról: Lucjana Mostowiaka w serialu "M jak miłość", Balcerka w "Alternatywy 4" i Jędrusia Pyzdry w "Janosiku". Miał 90 lat.

2017-04-22, 19:15

Nie żyje Witold Pyrkosz.  Zmarł popularny aktor miał 90 lat
Witold Pyrkosz. Foto: PAP/Roman Jocher

Posłuchaj

Koleżeński, uśmiechnięty, a jako aktor bardzo lubiany przez publiczność. Tak zmarłego Witolda Pyrkosza wspomina Olgierd Łukaszewicz - aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Starsi widzowie pamiętają go jako Franciszka Wichurę w serialu "Czterej pancerni i pies", warszawiaka z "Samych swoich", a także z kreacji Duńczyka, specjalisty od alarmów w filmach "Vabank" i Vabank II, czyli riposta". Od 2000 roku występował w "M jak miłość", tworząc w duecie z Teresą Lipowską, małżeństwo Lucjana i Barbary, seniorów rodu Mostowiaków.

Witold Pyrkosz zagrał też wiele ról teatralnych, w tym Cześnika w "Zemście" i Łatki w "Dożywociu" Aleksnadra Fredry, George'a w "Myszach i ludziach" Johna Steinbecka czy Kalafa w "Księżniczce Turandot" Carla Gozziego. Ponadto aktor był współtwórcą i reżyserem kabaretu "Dreptak".

Laureat wielu wyróżnień, otrzymał między innymi Super Wiktora, Telekamerę w kategorii Najlepszy Aktor w 2005 roku i Nagrodę Specjalną "Złote Spinki" w plebiscycie Telekamery 2007. Odznaczono go Złotym Krzyż Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W 2014 roku aktor odebrał Nagrodę Specjalną Prezesa Telewizji Polskiej oraz Nagrodę Honorową - statuetkę Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.

REKLAMA

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, choć w jego dokumentach jako data urodzenia figuruje dzień 1 stycznia 1927 roku we Lwowie. Zanim rozpoczął karierę artystyczną, pracował jako intendent w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Rok później zadebiutował na scenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego. Pierwszym filmem w którym zagrał był "Cień" Jerzego Kawalerowicza z 1956 r.

Występował między innymi we wspomnianym kieleckim Teatrze Żeromskiego, Ludowym w Krakowie, a także w warszawskich - Polskim, Rozmaitości, Narodowym, Ochoty i Komedii. W kinie pojawił się w takich obrazach, jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Szabla od Komendanta", „Bajland”, Dylematu 5" - kontynuacji "Alternatywy 4" oraz "Tygrysach Europy".Chętnie użyczał głosu w dubbingach, miał ich na koncie około 20, między innymi w "Legendzie Tarzana", "Toy Story 2" oraz "Autach", w pierwszej i drugiej części.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej