Premier o reformie edukacji. "Zawracanie jej spowoduje chaos"

Wniosek o przeprowadzenie referendum było trzeba złożyć w odpowiednim momencie, obecnie jesteśmy w końcowej fazie wdrażania reformy i ktoś, kto chce to odwracać, będzie powodował chaos - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

2017-04-25, 17:32

Premier o reformie edukacji. "Zawracanie jej spowoduje chaos"
Premier Beata Szydło. Foto: Kancelaria Premiera/Flickr/Public Domain

Posłuchaj

Premier o referendum w sprawie zmian w edukacji/IAR
+
Dodaj do playlisty

Premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu była pytania, czy jest za przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji.

"

Beata Szydło Gdyby w odpowiednim momencie ten wniosek został, czyli przed przyjęciem przez Sejm i podpisaniem ustaw - Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe - przez pana prezydenta i przede wszystkim wdrożeniem reformy to, to referendum miałoby sens

- Wielokrotnie powtarzałam i będę to powtarzać, że obywateli trzeba w ważnych sprawach pytać o zdanie i zdania nie zmieniam tutaj - powiedziała szefowa rządu.

- Gdyby w odpowiednim momencie ten wniosek został, czyli przed przyjęciem przez Sejm i podpisaniem ustaw - Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe - przez pana prezydenta i przede wszystkim wdrożeniem reformy to, to referendum miałoby sens - oceniła Szydło.

- Jesteśmy w środku procesu zmiany systemu edukacji w Polsce - podkreśliła. - W fazie praktycznie rzecz biorąc końcowej wdrażania reformy - dodała. Dlatego według niej, ktoś, kto chce obecnie odwracać to, czy próbować poddawać w wątpliwość zmiany, spowoduje tylko i wyłącznie "zaniepokojenie i chaos".

REKLAMA

Wniosek w sprawie referendum

W czwartek w Sejmie złożono ponad 910,5 tys. podpisów zebranych pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji. Pytanie referendalne, pod którym zbierano podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

TVN24/x-news

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia zawiązał się komitet referendalny, w skład którego weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum.

TVN24/x-news

REKLAMA

Spotkanie z rodzicami

Pismo z prośbą o spotkanie z premier Szydło złożyły w piątek w kancelarii premiera środowiska rodzicielskie, sprzeciwiające się reformie edukacji. Szefowa rządu poinformowała, że zapozna się z wnioskiem rodziców. - Tyle tylko, że ja chcę powiedzieć jeszcze raz - reforma oświaty jest faktem i trzeba ją spokojnie wprowadzić - podkreśliła Beata Szydło.

Premier zwróciła uwagę, że jeśli rodzice mają pewne wątpliwości, to trzeba z nimi rozmawiać. - Wszyscy dyrektorzy, kuratorzy zostali przez nas zobowiązani do tego, aby udzielać informacji, rozwiewać wątpliwości. Pani minister Zalewska przygotowała w resorcie symulację możliwych rozwiązań dla każdego samorządu, dla każdej gminy. Taka pełna informacja do rodziców powinna trafić - dodała.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

zi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej