Konkurs "Lider dostępności". Prezydent: przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym

- Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w drugiej edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

2017-04-27, 14:59

Konkurs "Lider dostępności". Prezydent: przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym

Gala odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w niej pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

- To, że możemy patronować jako para prezydencka, temu wielkiemu wydarzeniu jest czymś, co bardzo głęboko przeżywamy (...) To jest jedna z najważniejszych uroczystości - w moim osobistym poczuciu - jakie mają miejsce w roku - podkreślił Andrzej Duda.

Celem konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Gratulując laureatom nagród, chcę przede wszystkim powiedzieć, że świadczą one o państwa wielkości, bo w życiu przeciętnego człowieka, który jest sprawny, są elementy, które są niezauważalne - że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć, a dla kogoś kto ma dobry wzrok - że coś jest słabo widoczne. I chciałem ogromnie podziękować za to, że wy ten problem dostrzegacie - zaznaczył prezydent.

Wskazał, że problem barier architektonicznych w przestrzeni publicznej może dotyczyć każdego: niepełnosprawnych, osób starszych, a nawet kobiet noszących szpilki.

Prezydent zwrócił uwagę, że kiedy jest mowa o dostępności czy integracji, trzeba przede wszystkim pamiętać o zakazie dyskryminacji, zapisanym w konstytucji. - W życiu codziennym nikt nie może być dyskryminowany, życie codzienne musi być dla każdego dostępne - oświadczył.

Zaapelował, by "konstytucja była nie tylko na papierze", tylko była realizowana, także w zapisach dotyczących właśnie zakazu dyskryminacji, czy mówiących o wolności przemieszczania się oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania.

- Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd udogodnienia w środkach komunikacji - wyliczył Duda. Według niego, po powszechności tych udogodnień poznaje się, czy państwo jest nowoczesne i solidarne.

prezydent.pl, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej