Pierwszy formalny szczyt Unii Europejskiej na temat Brexitu

Przywódcy 27 krajów Wspólnoty w sobotę w Brukseli mają przyjąć wytyczne do negocjacji w sprawie warunków wystąpienia z Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W spotkaniu weźmie udział polska premier Beata Szydło.

2017-04-29, 06:28

Pierwszy formalny szczyt Unii Europejskiej na temat Brexitu
Brexit. Foto: vchal/shutterstock.com

Posłuchaj

Pierwszy szczyt UE na temat Brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rekomendacje wcześniej przygotowali unijni ministrowie, zatem podczas tego szczytu nie są spodziewane trudne negocjacje, ani przedłużające się obrady.

"27" chce najpierw wynegocjować dwie kluczowe kwestie, które są również ważne dla Polski. Pierwsza to prawa Europejczyków, w tym Polaków mieszkających na Wyspach.

Powiązany Artykuł

wielka brytania londyn brexit shutterstock 1200.jpg
Brexit: projekt wytycznych ws. negocjacji uzgodniony

- Po Brexicie wszystkie te osoby powinny cieszyć się tym samym zakresem praw - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Druga sprawa to zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii, także po Brexicie w ramach obecnego, unijnego budżetu, z którego pieniądze będą wypłacane do 2023 roku.

- By interesy finansowe Unii Europejskiej, w tym samym interesy Polski nie były uszczuplone na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - wskazał wiceszef polskiej dyplomacji.

"

Konrad Szymański Po Brexicie obywatele Unii Europejskiej mieszkajacy na Wyspach, w tym Polacy, powinny cieszyć się tym samym zakresem praw 

W obu tych sprawach jest pełna zgoda wszystkich państw.

Unijni przywódcy mają w sobotę rozmawiać też o tym, kiedy możliwe będzie przejście do drugiego etapu negocjacji o przyszłych relacjach handlowych z Wielką Brytanią.

Na szczycie odbędą się również pierwsze rozmowy na temat przeniesienia dwóch unijnych agencji, które mieszczą się Wielkiej Brytanii - agencji do spraw leków i agencji nadzoru bankowego. W Unii już rozpoczęła się batalia o to, który kraj je przejmie.

Decyzje w tej sprawie mają zapaść do końca roku.

Przełomowe brytyjskie referendum

Powiązany Artykuł

brexit 1200 free
Brexit

23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił.

Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.

Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.

kk

Polecane

Wróć do strony głównej