„Witaj majowa jutrzenko”. Koncert Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim

Współczesna aranżacja utworu „Trzeci Maj” z 1831r. znanego też jako „Witaj majowa jutrzenko” i pieśni poświęcone walce Polaków o wolność innych narodów będą w programie Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja, który odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.

2017-04-29, 19:07

„Witaj majowa jutrzenko”. Koncert Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim
Zamek Królewski w Warszawie . Foto: Mike Mareen/Shutterstock.com

- Program naszego Koncertu Niepodległości piszą właściwie sami nasi bohaterowie narodowi. Jako twórcy Koncertu staliśmy się chyba tylko takimi adminami tej niesamowitej historii Rzeczpospolitej i czymś w rodzaju moderatorów zbiorowej pamięci. O bohaterach, którym należy się uznanie za to, że wciąż jesteśmy Polakami, że wciąż możemy mówić po polsku - opowiadał Jacek "Wiejski" Górski, współtwórca koncertu, który odbędzie się w środę w Arkadach Kubickiego.

Powiązany Artykuł

klcw - konstytucja 3 maja -24_resize.jpg
Konstytucja 3 maja

jak zaznaczył, celem tego Koncertu jest ukazywanie i popularyzowanie różnych aspektów tradycji Konstytucji 3 Maja na tle dziejów. - W tym roku skupimy się na międzynarodowym znaczeniu Konstytucji, bo wbrew pozorom jej oddźwięk był w Europie bardzo duży. Prasa europejska z zachwytem opisywała pod koniec XVIII w., to co się wydarzyło w Polsce 3maja. Prawie w każdym zakątku Europy, nawet w dalekiej Portugalii wychwalano kraj, który tak pokojowo, bez rozlewu krwi przeprowadził reformę, która w XVIII w. nie mieściła się w głowie zwłaszcza w monarchiach europejskich – mówił Górski.

Parlament w Londynie

- Także parlament w Londynie postanowił czcić każdą rocznicę polskiej konstytucji w przyszłości. Wiwatowała też rewolucyjna Francja, która w kilka miesięcy przygotowała podobną własną konstytucję. Można powiedzieć, że Konstytucja 3 Maja, z czego chyba nie zdajemy sobie za bardzo sprawy, była w XVIII w. dla zachodniej Europy taką samą inspiracją jak powstanie Solidarności dla wschodniej Europy w 1980 r. – powiedział.

Podczas Koncertu ukazana zostanie także rola Polaków w walce o wolność innych narodów. - Poczynając od wczesnego Średniowiecza, a na latach 80. XX w. kończąc. Bo tak naprawdę to polskie umiłowanie wolności i demokracji stało się naszym takim +towarem eksportowym+ już wiele lat temu. Także zaczniemy od wczesnego Średniowiecza i Polaków w wyprawach krzyżowych, w bitwie pod Warną, a skończymy na latach 80., czyli tym czym dla świata zarówno Wschodu, jak i Zachodu było powstanie Solidarności. Ale też odniesiemy się do tak zapomnianych bohaterów jak Polacy walczący w Afganistanie z armią radziecką – relacjonował Górski.

REKLAMA

"Witaj majowa jutrzenko"

Jeżeli chodzi o repertuar to, jak podkreślił, tradycją tego koncertu jest wyszukiwanie utworów związanych z Konstytucją 3 Maja. - W latach poprzednich prezentowaliśmy zapomniane utwory powstałe równolegle z Konstytucją. Tym razem sięgniemy po utwór późniejszy, wspominkowy, ale też najbardziej znany z tych nawiązujących do tradycji 3 maja, czyli "Trzeci Maj" z 1831r. znany też jako "Witaj majowa jutrzenko" do słów Rajmunda Suchodolskiego i muzyki prawdopodobnie Fryderyka Chopina. Zaprezentujemy też inne utwory wpisujące się w tematykę koncertu, związane z walką Polaków pod obcymi sztandarami jak "Marsz Polonii" czy "Wąwóz Samosierry" – dodał.

- Jak co roku utwory będą wykonywane w stworzonym przez nas stylu muzyki, którą nazwaliśmy hybrydową. To styl, który towarzyszy od początku Koncertowi Niepodległości. Łączy on w spójną całość przeróżne style muzyczne, gdzie pierwotna harmonia, linia melodyczna utworu historycznego otrzymuję taką współczesną +otoczkę+ instrumentalną, wielonurtową, która odwołuje się i do jazzu i muzyki klasycznej, poezji śpiewanej, a także bardzo współczesnego tech-house’u czy rocka alternatywnego. I wszystko to w harmonijny sposób jest łączone – dodał współtwórca koncertu.

Bezpłatne wejściówki

W Koncercie Niepodległości wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będą m.in. Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Robert Murakowski (trąbka). Narrację wydarzenia poprowadzi aktor Jacek Mikołajczak.

Bezpłatne wejściówki są dostępne na stronie www.koncertniepodleglosci.pl lub na profilu Koncertu Niepodległości na Facebooku.

REKLAMA

Górski zapowiedział także, że tegoroczny Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, który będzie towarzyszył Świętu Niepodległości 11 listopada poświęcony zostanie roli kobiet w walce o niepodległość i będzie nosił tytuł „Niepokorne”.

Koncert Niepodległości 3 Maja honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. 

pp/PAP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej