Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w całej Polsce

Uroczyste nabożeństwa, obywatelskie zgromadzenia, wojskowe pokazy, tańce i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - tak mieszkańcy wielu miast w Polsce obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja.

2017-05-03, 16:25

Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w całej Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Mateusz War./Wikimedia Commons

- Dobra zmiana zapoczątkowana 226 lat temu dziś wydaje owoce - powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. W obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu i Bydgoszczy uczestniczyło kilka tysięcy osób.

W Bydgoszczy uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się na Starym Rynku, gdzie odprawiona została msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Jana Tyrawy, okolicznościowe przemówienia wygłosili wojewoda, wicemarszałek województwa i prezydent miasta.

"

Mikołaj Bogdanowicz Dobra zmiana zapoczątkowana 226 lat temu dziś wydaje owoce

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że Konstytucja 3 Maja "winna być inspiracją by na co dzień, by wspólnie pracować dla regionu i Polski".

- Pracy przed nami co nie miara, dlatego im mniej sporów tym szybciej osiągniemy nasze cele. Dobra zmiana staje się faktem, czemu w żaden sposób nie da się zaprzeczyć. Dobra zmiana zapoczątkowana 226 lat temu dziś wydaje owoce. Jesteśmy mądrzejsi o wiedzę historyczną. Ale czy potrafimy to wykorzystać w codziennym działaniu? Jestem przekonany, że sukces osiągniemy albo wspólnie, albo nie będzie go wcale - mówił Bogdanowicz.

Na koniec licznie zebrani mieszkańcy miasta wysłuchali koncertu orkiestry wojskowej.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Toruniu

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Toruniu od mszy św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji toruńskiej Józefa Szamockiego. W swojej homilii przypomniał on m.in. o "bólu rodzenia się Konstytucji 3 Maja - wielkiej karty, chluby naszego narodu wobec całego świata".

"W swych postanowieniach ta konstytucja była głęboko zakorzeniona w prawdzie o Bogu, przykazaniach Dekalogu oraz miłości Boga i bliźniego" - mówił bp Szamocki.

Po mszy św. odbyła się tradycyjna uroczystość wojskowa z udziałem władz regionalnych i miejskich.

Wcześniej w Toruniu władze miejskie, duchowni i przedstawiciele środowisk naukowych oraz organizacji społecznych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wielotysięczne demonstracje 1 i 3 maja 1982 r. w obronie wolności i solidarności, brutalnie stłumione przez oddziały ZOMO i MO. Zaprezentowana została również okolicznościowa wystawa przygotowana z okazji 35. rocznicy tych wydarzeń.

Uroczystości w Kielcach

Z dumą patrzymy na biało-czerwoną flagę, na godło z orłem w koronie, które zdobi urzędy państwowe; pamiętajmy jednak, że kiedyś tak nie było, a historia kołem się toczy – mówił w środę w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystości upamiętniających Konstytucję 3 Maja.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pad zamek 1200 dob.jpg
Prezydent: chcę, aby w 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji

Uroczystości obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą święta w intencji Ojczyzny w kieleckiej bazylice katedralnej. „Z dumą patrzymy na biało-czerwoną flagę, która powiewa nad naszą ojczyzną. Kiedy godło z orłem w koronie zdobi urzędy państwowe oraz instytucje. To co dziś jest oczywiste dla najmłodszego pokolenia Polaków, kiedyś takim nie było” – powiedział podczas homilii biskup kielecki, przestrzegając, że historia kołem się toczy.

„Oby już nigdy wolność nie stała się anarchią. Nadzieja - beznadziejnością. Suwerenność - poddaństwem, a pokój gorzkim piołunem prześladowań i wojny” – podkreślił biskup, zaznaczając, że droga do wolnej Polski była bardzo długa, a podczas niej „wylano wiele łez”.

- Nad naszą ojczyzną Jezus zapłakał łzami wielkich Polaków: księdza Piotra Skargi, św. Jana Pawła II, św. Rafała Kalinowskiego, a także gorzkimi łzami polskich matek i ojców, którzy opłakiwali swoich synów wywiezionych do łagrów, obozów koncentracyjnych, powojennych ubeckich katowni i tam skrytobójczo pomordowanych – przypomniał biskup. Dodał, że musimy pamiętać o tej narodowej tradycji szacunku, wolności i prawdy.

Jak co roku, zgodnie z tradycją tego majowego święta, władze miasta i województwa przekazały Kieleckiemu Ochotniczemu Szwadronowi Kawalerii części umundurowania wojskowego. Kieleccy ułani otrzymali w tym roku repliki historycznych czapek „beliniackich”, w jakich jednostki kawalerii Wojska Polskiego walczyły o wolność ojczyzny w latach 1914-16.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się piknik historyczny „Vivat 3 Maja”. Grupy rekonstrukcyjne z całego kraju zaprezentują inscenizacje historyczne z różnych epok z dziejów Polski m.in. Średniowiecza, powstania kościuszkowskiego i 20-lecia międzywojennego.

Głos dzwonu Zygmunt w Krakowie

Głos dzwonu Zygmunt, rozlegający się ze Wzgórza Wawelskiego, uczcił w środę w Krakowie rocznicę Konstytucji 3 Maja. Zygmunt zadzwonił przed mszą w intencji Ojczyzny, której w Katedrze Wawelskiej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

"

Abp Marek Jędraszewski Twórcy konstytucji byli w pełni przekonani, że miłość Ojczyzny jest ważniejsza od czysto partykularnych (...) pragnień i oczekiwań

W homilii abp Jędraszewski mówił o okolicznościach i konsekwencjach uchwalenia Konstytucji 3 Maja i współczesnym wymiarze patriotyzmu.

Podkreślił, że za twórcami Konstytucji 3 Maja oprócz chęci wykorzystania szansy, jaką daje historia, szło w parze pragnienie właściwego uporządkowania hierarchii wartości. - Polegała ona na tym, aby egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu cenić wyżej niż własne życie i szczęśliwość osobistą. Twórcy konstytucji byli w pełni przekonani, że miłość Ojczyzny jest ważniejsza od czysto partykularnych (...) pragnień i oczekiwań – mówił metropolita.

REKLAMA

Abp Jędraszewski przypomniał, że "od tragicznego w naszej historii pierwszego rozbioru Polski mija w tym roku 245 lat, od uchwalenia budzącej nadzieję na uratowanie Rzeczypospolitej Konstytucji 3 Maja, mija lat 226". - To dość oddalone w czasie wydarzenia, natomiast ciągle bliskie pozostaje nam ich przesłanie: z jednej strony przestroga, z drugiej wskazanie drogi ratunku i ocalenia. Tą drogą jest pełna poświęcenia i ofiarności miłość do Ojczyzny – powiedział arcybiskup.

W obchodach oprócz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, parlamentarzystów, kombatantów, Bractwa Kurkowego, mieszkańców Krakowa i turystów brali także udział członkowie grup rekonstrukcyjnych, wywołując zainteresowanie szczególnie turystów.

Powiązany Artykuł

konstytucja 3 maja 1200.jpg
Tajemnice Konstytucji Trzeciego Maja

Po południu na Małym Rynku w Krakowie zaplanowano 64. Lekcję Śpiewania "Majowa jutrzenka", zorganizowaną przez Bibliotekę Polskiej Piosenki i kabaret Loch Camelot. Kancelaria prezydenta Krakowa, który patronuje lekcji, przygotowała dla chętnych 4 tys. śpiewników. 

Ekumeniczny charakter obchodów w Białymstoku

Ekumeniczny charakter mają obchody Święta Konstytucji 3 Maja w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska m.in. prawosławnych i muzułmanów. W Białymstoku w oficjalnym programie znalazły się modlitwy katolików, prawosławnych, protestantów i wyznawców islamu.

Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, ma podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa, gdzie żyją wyznawcy różnych religii i liczne mniejszości narodowe.

Katolicka msza św. odprawiona została w białostockiej bazylice archikatedralnej; bezpośrednio poprzedza ona główne wojewódzkie uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Rokrocznie odbywają się one wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, który stoi nieopodal bazyliki. W programie obchodów w Białymstoku znalazła się też uroczystość pod obeliskiem 3 Maja w parku im. Konstytucji 3 Maja. W tym miejscu przyrzeczenie harcerskie składał w młodości, urodzony w Białymstoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W ramach ekumenicznych uroczystości, w najbliższy piątek w intencji ojczyzny modlić się będą w Białymstoku również polscy wyznawcy islamu. Uroczystość w Domu Kultury Muzułmańskiej organizuje Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku. Muzułmański Związek Religijny przypomina, że Konstytucja 3 Maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania, choć jeszcze bez praw politycznych (pełnię tych praw nabyli na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r.). 

REKLAMA

Uroczysta msza św. w Rzeszówie

Uroczystą mszą św. w kościele farnym, z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, rozpoczęły się w środę przed południem rzeszowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

Po mszy, której przewodniczył ks. bp pomocniczy rzeszowski Edward Białogłowski uczestnicy, wraz z kompanią honorową 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztami sztandarowymi, przeszli na rzeszowski Rynek.

Tam przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, a wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wygłosili okolicznościowe przemówienia. Oficjalne uroczystości patriotyczne, w których wzięło udział kilkaset mieszkańców, zakończyło złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem.

W Rzeszowie tradycyjnie obchodzono też święta ulicy 3-go Maja, dawniej zwanej Paniagą, jednej z najważniejszych i najstarszych ulic Rzeszowa. W tym roku motywem przewodnim święta Paniagi była kultura rumuńska, ale były też żydowskie akcenty.

W programie imprezy, która każdego roku przyciąga około 20 tys. osób znajdują się m.in. koncerty muzyczne, pokazy taneczne, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty artystyczne i zabawy dla dzieci. Wydarzenia artystyczne i kulturalne odbywają się jednocześnie w kilkunastu miejscach w centrum Rzeszowa – w plenerze i wewnątrz różnych budynków, znajdujących się przy ul. 3 Maja i w pobliżu. (PAP)

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej