Patryk Jaki szefem komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powołany na szefa komisji weryfikacyjnej, która ma zająć się wyjaśnianiem afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Nowego przewodniczącego przedstawiła na konferencji prasowej premier Beata Szydło.
2017-05-11, 10:31
Posłuchaj
O nominacji wiceministra sprawiedliwości poinformowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło (IAR)
Dodaj do playlisty
Szefowa rządu powiedziała, że przez lata w Polsce toczył się proceder okradania polskich obywateli poprzez tak zwaną dziką reprywatyzację. Podkreśliła, że powołanie komisji do spraw reprywatyzacji to element przywracania państwa obywatelom.
Źródło:TVP Info
Powiązany Artykuł
![warszawa free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/12775942-63b5-4833-ae6a-40a8405ffe08.jpg)
Reprywatyzacja nieruchomości w Warszawie - czytaj więcej
Beata Szydło zaznaczyła jednocześnie, że "ci, którzy są uczciwi, muszą wiedzieć, że państwo będzie stało po ich stronie, a ci, którzy są nieuczciwi, powinni mieć świadomość, że państwo będzie surowo pilnowało tego, by ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny". Jak dodała, komisja ma przywrócić Polakom poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
"Jedna z najtrudniejszych spraw rządi Beaty Szydło"
Widać, że nie rzucamy słów na wiatr, tylko rząd premier Beaty Szydło konsekwentnie realizuje swój program – powiedział z kolei Jaki. Dodał, że "w zeszłym roku przy udziale prezesa Jarosława Kaczyńskiego obiecaliśmy, że powołamy komisję, która będzie rozliczała aferę reprywatyzacyjną i dzisiaj jest realizacja tego postulatu, o którym wspominał pan prezes".
REKLAMA
Wiceminister wskazał, że "jest to jedna z najistotniejszych spraw rządu Beaty Szydło - to znaczy przywracanie państwu tej funkcji imperium, funkcji sprawiedliwości". – Proszę sobie wyobrazić, że w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób straciło z dnia na dzień swoje mieszkanie, niektórzy zostali wyrzuceni do piwnic ze swoimi rodzinami i polskie państwo pokazywało, że nic się nie stało. Polskie państwo w sprawie reprywatyzacji było pobite, było upokorzone i ta komisja jest próbą podniesienia państwa z kolan – mówił Jaki.
Wskazał, że państwo będzie wreszcie "dbać o tych, o których powinno dbać, to znaczy o najsłabszych".
Powiązany Artykuł
![CBA1_663.jpg](http://static.prsa.pl/images/512526b8-5367-49b7-b2e8-f4302b0b68e5.jpg)
Minister sprawiedliwości: CBA zatrzymało 7 osób w sprawie reprywatyzacji, w tym znanego adwokata
Możliwość składania wniosków ws. badania kolejnych spraw
Można już składać wnioski o to żeby Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zajęła się konkretnymi nieruchomościami, bardzo do tego zachęcamy - oświadczył jej przewodniczący Patryk Jaki. Chce on, by każdego miesiąca komisja badała jedną sprawę i w krótkim czasie wydawała decyzje".
REKLAMA
– Robimy wszystko, co w naszej mocy aby pokazać, że podjęliśmy państwo z kolan i państwo potrafi wygrać z zorganizowaną grupą przestępczą, z mafią reprywatyzacyjną – powiedział szef komisji.
Ziobro: celem komisji jest działanie na rzecz pokrzywdzonych
Obecny na spotkaniu minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że celem komisji jest działanie na rzecz pokrzywdzonych w wyniku reprywatyzacji. Oświadczył, że komisja ma stawać w obronie ludzi, którzy często poprzez własne nieszczęście i niezawinioną sytuację byli wykorzystani i sponiewierani przez brutalną przestępczość.
Komisja weryfikacyjna
REKLAMA
Powołanie komisji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N.
Wideo: H. Gronkiewicz-Waltz: Nie stawię się przed komisją reprywatyzacyjną. Jest niekonstytucyjna
Wideo: TVN24/x-news
REKLAMA
Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w piątek, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ma być sekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości lub spraw wewnętrznych. W skład komisji, oprócz przewodniczącego, wjedzie ośmiu członków powołanych przez Sejm.
dad
REKLAMA