Wizyta mobilnego centrum nauki "Planeta Energii" w Elblągu

W niezwykłą podróż do krainy prądu zabierze dziś i jutro mieszkańców Elbląga ekipa "Planety Energii", która wraz z mobilnym centrum nauki będzie gościć na Placu Kazimierza Jagiellończyka.

2017-06-08, 06:46

Wizyta mobilnego centrum nauki "Planeta Energii" w Elblągu
Zdaniem Tomasza Rożka, nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. Foto: Energa.pl

Jest to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji "Planety Energii". Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III B i pani Jadwiga Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18. To dzięki nim mieszkańcy Elbląga będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Jadwiga Jagiełło ze SP nr 18 wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III B z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Powołanie „Akademii Dociekliwych. W krainie prądu elektrycznego”, organizacja szkolnego „Tygodnia Technologii” czy konkursu wiedzy pt. „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych z Elbląga podczas „Planety Energii”.

Nauka i zabawa w miasteczku "Planeta Energii"

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. 

W miasteczku "Planeta Energii" teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

REKLAMA

– W centrum naukowym "Planeta Energii" przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. 

Konkurs dla mieszkańców Elbląga

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi "Planeta Energii". Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem.

Szczegółowe informacje dotyczące zwycięzców, wyróżnionych oraz trasy mobilnego centrum nauki można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Patronem medialnym projektu jest program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2.

REKLAMA

Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

energa.pl,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej