Wybory w Wielkiej Brytanii. Zwycięstwo czy porażka Konserwatystów?

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zagłosowali w przedterminowych wyborach parlamentarnych, rozpisanych 18 kwietnia przez premier Theresę May. Według sondaży rządząca Partia Konserwatywna miała duże szanse na utrzymanie bezwzględnej większości.

2017-06-08, 00:11

Wybory w Wielkiej Brytanii. Zwycięstwo czy porażka Konserwatystów?

Posłuchaj

Prasa o wyborach w Wielkiej Brytanii. Korespondencja z Londynu Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Głosowanie trwa od godz. 7 (godz. 8 w Polsce) do godz. 22 (godz. 23 w Polsce). O 650 mandatów poselskich ubiega się 3,3 tys. kandydatów, z których wybranych zostanie 533 posłów z Anglii, 59 ze Szkocji, 40 z Walii i 18 z Irlandii Północnej.

Większość lokali wyborczych mieści się w budynkach publicznych m.in. ratuszach, szkołach, przedszkolach, bibliotekach, jednak w przeszłości zdarzało się, że głosowanie odbywało się nawet w takich miejscach, jak pralnia, pub czy salon prywatnego domu. Ze względu na tajność głosowania na terenie lokali wyborczych obowiązuje zakaz robienia zdjęć, w tym selfie.

Powiązany Artykuł

kluczowe wybory w europie.jpg
KLUCZOWE WYBORY W EUROPIE

Uprawnionych do głosowania jest 46,4 mln osób spośród 65,1 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wyborcy muszą mieć ukończone 18 lat, być obywatelami Wielkiej Brytanii, Irlandii, któregoś z państw Wspólnoty Narodów lub stałym rezydentem Wielkiej Brytanii i mieć czynne prawo wyborcze. W przypadku osób spełniających pozostałe warunki, ale mieszkających poza granicami kraju, wymaga się, by w ciągu ostatnich 15 lat były zarejestrowane do głosowania pod adresem na terenie Wielkiej Brytanii.

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA RELACJI NA ŻYWO:

00.21 

- Jeśli potwierdzą się sondaże exit poll i torysi utracą większość w Izbie Gmin, będzie to "katastrofa" dla premier Theresy May, która zdecydowała się na przedterminowe wybory w nadziei na poprawę pozycji Partii Konserwatywnej - pisze Associated Press.

00.15 

Doradczyni laburzystów Emily Thornberry uważa, że jeśli potwierdzą się wyniki sondażu exit poll i torysi utracą większość w Izbie Gmin, premier Theresa May powinna rozważyć podanie się do dymisji.

"Jeśli to prawda, to jest to wspaniały rezultat - powiedziała Thornberry. - Jeśli to prawda, to sądzę, że (May) powinna rozważyć swoją pozycję. Sądzę, że powinna odejść. Wyraźnie zawiodła".

Według Thornberry May okazała "wielką pychę", ogłaszając przedterminowe wybory. - Miała przewagę 20 punktów procentowych i myślała, że może zrobić z krajem, co chce, a my powiedzieliśmy "nie" - oświadczyła doradczyni opozycyjnych laburzystów.

REKLAMA

00.10

Podział mandatów wedle wyników exit-poll

00.05

Pojawiają się pierwsze oficjalne lokalne wyniki

REKLAMA

23.53

Liczenie głosów w Derby

23.51

Kurs funta po ogłoszeniu wyników exit poll

REKLAMA

23.45

Pełne wyniki będą znane rano. Tradycyjnie najszybciej wynik ogłaszany jest w okręgu wyborczym Houghton & Sunderland South (po około 40 minutach), gdzie prawo głosu ma około 71 tys. osób, a w ich liczenie zaangażowanych jest ok. 1,2 tys. osób.

23.23

Jeśli potwierdzą się sondaże exit poll i torysi utracą większość w Izbie Gmin, będzie to "katastrofa" dla premier Theresy May, która zdecydowała się na przedterminowe wybory w nadziei na poprawę pozycji Partii Konserwatywnej - komentuje Associated Press.

23.22

Premier Theresa May rozpisała przedterminowe wybory 18 kwietnia. Jak argumentowała, chciała uzyskać większą liczbę mandatów w parlamencie, by wzmocnić pozycję wewnętrzną i międzynarodową przed zbliżającymi się negocjacjami ws. Brexitu.

23.13

Wyniki sondażowe wskazują, że Partia Konserwatywna straciła 17 mandatów, a Szkocka Partia Narodowa ma 22 miejsca mniej. Partia Pracy zyskała za to 34 miejsc, Liberalni Demokraci otrzymali 6 mandatów więcej, niż mieli dotychczas.

REKLAMA

23.11

Do samodzielnego rządzenia potrzeba 326 miejsc w Parlamencie. Według exit poll, nikt nie osiągnął takiego wyniku

23.03

Lokale wyborcze zamknięte. Wyniki exit poll z podziałem miejsc w Parlamencie. 22 miejsca przypadły pozostałym partiom, których nie objęła grafika

REKLAMA

22.00

Już tylko godzina do zamknięcia lokali wyborczych

19.23 

- Kampania początkowo była przez konserwatystów zbudowana wokół Brexitu. Z naszych badań wynika, że wyborcy reagują na sygnał, że to May jest osobą, która najlepiej poradzi sobie z Brexitem. W trakcie kampanii na pierwzy plan przebił się jednak szereg innych kwestii. Szczególnie służba zdrowia - ważna dla biedniejszych Brytyjczków. W tej sferze zaufanie do Partii Pracy jest o wiele większe niż do konserwatystów - mówił Tom Clarkson z firmy Britain Thinks londyńskiemu korespondentowi Polskiego Radia.

Tłumaczył, że lewicowa opozycja skutecznie wprowadziła do kampanii szereg kwestii, w których wyborcy bardziej ufają Partii Pracy niż stronnictwu premier May.  

REKLAMA

18.45 

Bez niespodzianek jeśli chodzi o głos byłego premiera Davida Camerona. Były lider Partii Konserwatywnej pochwalił się na Twitterze na kogo dziś głosował. 

17.30 

Londyńska policja podaje, że sytuacja na Charing Cross (stacji metra przy Trafalgar Square) została opanowana. Niedługo ludzie zostaną wpuszczeni w okolice placu.

REKLAMA

16.44 

Na Trafalgar Square w Londynie znaleziono podejrzany pakunek. Na miejsce przyjechała policja, która otoczyła teren. Ewakuowano ludzi z okolic placu. 

15.32

Lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn, oddał swój głos 

14.43

Ealing i Acton w zachodnim Londynie to dzielnica, w której w latach 40. i 50. osiedliło się wielu polskich weteranów, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej. Na mocy ustawy z 1947 roku wielu z nich uzyskało brytyjskie obywatelstwo, tym samym uzyskując uprawnienia - dla siebie i swoich rodzin, w tym dzieci - do głosowania w wyborach. 

REKLAMA

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej to właśnie ta część brytyjskiej stolicy stała się naturalnym miejscem zamieszkania dla nowych migrantów, z których część także uzyskała drugie obywatelstwo. To oznacza, że losy tego okręgu mogą być rozstrzygnięte przez Polaków, którzy uzyskali brytyjski paszport.

14.26 

Około stu okręgów wyborczych stanowi główny cel rywalizacji największych partii politycznych w czwartkowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Od tego, kto je zdobędzie, zależą ostateczne wyniki wyborów.

Torysi mają apetyt m.in. na przejęcie od Partii Pracy okręgu Ealing Central & Acton, który w 2015 roku większością zaledwie 274 głosów wybrał 45-letnią proeuropejską Rupę Huq. Przeciwko niej stanie urodzona w Stanach Zjednoczonych zwolenniczka Brexitu Joy Morrisey, która została okrzyknięta przez media "drugą najsłynniejszą córką wikarego" po premier Theresie May, która zresztą wsparła ją w trakcie kampanii. Morrissey ma także wsparcie lokalnej polskiej radnej Partii Konserwatywnej, Joanny Dąbrowskiej.

13.47

Inwestorzy spokojnie obserwują przebieg wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Wskazują na to kursy walut, w tym złotego, a także notowania na giełdach papierów wartościowych. Ekonomista banku BZ WBK Grzegorz Ogonek wskazuje, że emocje na rynkach finansowych były widoczne przed wyborami:

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Ogonek: nerwową sytuację na rynkach można było zauważyć przed wyborami (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Grzegorz Ogonek dodaje, że po wyraźnym umocnieniu złotego w ostatnim czasie, możliwe jest jego lekkie osłabienie. Powodem mogą być jednak nie brytyjskie wybory, ale ewentualna zmiana nastawienia Europejskiego Banku Centralnego:

Posłuchaj

Grzegorz Ogonek: po wyraźnym umocnieniu złotego w ostatnim czasie, możliwe jest jego lekkie osłabienie (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Średni kurs euro w Narodowym Banku Polskim wynosi dziś 4 złote i 20 groszy, dolar kosztuje 3 złote 74 grosze, frank szwajcarski 3 złote 86 groszy, a funt brytyjski 4 złote 84 grosze.

13.38

Daily Mail publikuje przewodnik "jak głosować by wspomóc torysów i Brexit". Chodzi tu o tak zwane głosowanie taktyczne, powszechne na Wyspach. W "okręgach pewnych", gdzie kandydat konserwatywny nie ma szans, można na przykład oddać głos na liberałów, by pokrzyżować plany głównemu rywalowi prawicy. "Głosujcie dziś na May" - to apel z okładki Daily Express. Tylko Daily Mirror publikuje zdjęcie szefowej konserwatystów i parafrazuje słowa przypisywane Markowi Twainowi: "Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i Theresa May". Nie skazujcie Brytanii na pięć kolejnych lat złamanych obietnic - czytamy w dzienniku.

13.33

REKLAMA

13.07

RUPTLY/x-news

12:52

12.48

Liderka  Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon w trakcie oddawania głosu w wyborach/	PAP/EPA/ROBERT PERRY Liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon w trakcie oddawania głosu w wyborach/ PAP/EPA/ROBERT PERRY

12.20

PAP PAP

12.13

The Times pisze: "głos na na partię Corbyna nagrodziłby ideologicznego outsidera, a nasz kraj dziś potrzebuje doświadczenia oraz pragmatyzmu". Times dodaje: "mamy wybór pomiędzy uporem Theresy May, a fantazją Corbyna. Wybór, który powinien być łatwy". Guardian nie jest tego taki pewien. Dziennik, który już wcześniej poparł w tych wyborach lewicę, ostrzega: "te wybory decydują o kształcie negocjacji brexitowych, a dotychczasowe działania premier May sugerują, że pod jej rządami po brexitowym dramacie nastąpi farsa".

11.57

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn/PAP/EPA/ANDY RAIN Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn/PAP/EPA/ANDY RAIN

11.49

W Wielkiej Brytanii, która dziś głosuje w wyborach parlamentarnych, mieszka około ośmiuset tysięcy imigrantów znad Wisły. Jak odbierają to głosowanie? W jakim stopniu zadecyduje o ich życiu, również w kontekście zbliżającego się wyjścia z Unii Europejskiej? Sprawdzał to nasz korespondent, Adam Dąbrowski

REKLAMA

Posłuchaj

Polacy a wybory na Wyspach. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

11.25

Theresa May z mężem chwilę przed oddaniem głosu/PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA Theresa May z mężem chwilę przed oddaniem głosu/PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

10.51

- Ograniczenie imigracji było w tej kampanii kluczowym zobowiązaniem sondażowej faworytki wyborów, Theresy May - mówi Polskiemu Radiu profesor Simon Hix, politolog z London School of Economics.  Hix tłumaczy, że konserwatywna premier od dawna uważała, że napływ ludzi na Wyspy jest zbyt duży, a utwierdziło ją w tym zeszłoroczne głosowanie ws. Brexitu.

Posłuchaj

Simon Hix: przede wszystkim chce ją kontrolować i zmniejszyć. To punkt wyjścia do kolejnego pytania o strategię minimalizowania gospodarczych konsekwencji (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

10.24

- To nasz dzień. Nasz czas. Nasza szansa - powiedział lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

10.16

Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, tabloidy wywierają bardzo duży wpływ na to, jak głosują Brytyjczycy. "Przyjaciel terrorystów, bezużyteczny w sprawie Brexitu, niszczyciel miejsc pracy, wróg biznesu, marionetka związków zawodowych, marksistowski ekstremista" - to wyliczanka z pierwszej strony tabloidu the Sun. Towarzyszy jej fotomontaż: lider lewicy w kuble na śmieci.

REKLAMA

10.05

W przeciwieństwie do wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego blisko milionowa polska społeczność nie ma w obecnych wyborach prawa głosu.

9.44

PAP PAP

9.26

W dniu wyborów większość gazet popiera dziś konserwatystów Theresy May. Torysi liczyć mogą na poparcie Timesa czy Daily Telegraph. Większość wpływowych tabloidów, również nie ma wątpliwości.

Posłuchaj

Korespondencja z Londynu Adama Dąbrowskiego (IAR) 1:03
+
Dodaj do playlisty

9.09

Posłuchaj

Wybory na Wyspach także w Szkocji i Irlandii Północnej - relacja z Belfastu Agaty Kasprolewicz. 1:08
+
Dodaj do playlisty

8.55

Wyniki badań Exit Polls pojawią się o godzinie 23.00 czasu obowiązującego w Polsce Głosy liczone będą całą noc, wyniki spływać będą stopniowo z poszczególnych okręgów. Kluczowe będą tak zwane "okręgi marginalne" - to tam podczas kampanii poszczególne partie inwestowały najwięcej środków i wysiłku.

REKLAMA

8.50

Liczenie głosów rozpocznie się bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych; tradycyjnie najszybciej (po około 40 minutach) wynik ogłaszany jest w okręgu wyborczym Houghton and Sunderland South w Anglii, gdzie prawo głosu ma około 71 tys. osób, a w ich liczenie zaangażowanych jest ok. 1200 osób.

8.45

Faworytem sondaży jest rządząca od 2010 roku Partia Konserwatywna, która według szacunków może zdobyć największą liczbę głosów i mandatów. Według badań opinii jej przewaga nad opozycyjną Partią Pracy wyniesie od niespełna jednego do nawet trzynastu punktów procentowych.

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej