Afera reprywatyzacyjna. Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej

Trwa pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, wyznaczone przez jej przewodniczącego Patryka Jakiego. W planie obrad jest "zgłoszenie propozycji podjęcia czynności przez komisję".

2017-06-12, 11:33

Afera reprywatyzacyjna. Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: itsmejust/shutterstock.com

Posłuchaj

Komisja weryfikacyjna rozpoczyna merytoryczne prace. Relacja Danuty Zaczek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek Sejm wybrał Pawła Rabieja (Nowoczesna) do komisji weryfikacyjnej. Oznaczało to, że komisja - już w pełnym składzie - może podjąć prace.

25 maja Sejm wybrał siedmiu członków komisji. Byli to kandydaci: PiS - komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta; PO - poseł Robert Kropiwnicki; Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński i PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

Potrzebnej większości nie uzyskał wtedy kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz. Procedurę wyboru na wakat w komisji zaczęto od nowa.

Na spotkaniu roboczym 29 maja członkowie komisji postanowili, że harmonogram prac przyjmą po powołaniu ostatniego jej członka.

Przewodniczący komisji zapowiedział wtedy, że wkrótce po powołaniu ostatniego członka komisja spotka się i zdecyduje, którymi sprawami się zajmie oraz jakich świadków i strony wezwie w ciągu następnych dwóch tygodni na rozprawę.

REKLAMA

Na tym spotkaniu Patryk Jaki poprosił też o "sto dni spokojnej pracy i wzniesienie się ponad podziały". Apel zaakceptowano.

Rozprawy będzie można śledzić w internecie

Rozprawy komisji - która będzie obradować w największej sali gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości - będą jawne dla mediów (w przeciwieństwie do posiedzeń). Będzie je można śledzić w internecie.

Komisja, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

REKLAMA

x-news.pl, TVN24

***

Powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji to pokłosie afery reprywatyzacyjnej w stolicy, która głośna stała się latem 2016 roku po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.

Na mocy decyzji ratusza z 2012 roku została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. były urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapytana jakiś czas temu przez dziennikarzy, jak ocenia komisję, odpowiedziała: "Uważam, że jest niekonstytucyjna". - W związku z tym nie mam zamiaru stawić się przed komisją, bo jest niekonstytucyjna - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.


x-news.pl, TVN24

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej