Afera reprywatyzacyjna. Prezydent Warszawy: nie stawię się przed komisją

- Uważam, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji jest niekonstytucyjna, w związku z czym nie stawię się przed nią - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

2017-06-14, 14:29

Afera reprywatyzacyjna. Prezydent Warszawy: nie stawię się przed komisją

Posłuchaj

Patryk Jaki o wezwaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Szef komisji Patryk Jaki poinformował, że zostanie przed nią wezwana m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Powiązany Artykuł

Patryk Jaki 1200.jpg
"Wiedza prezydent dot. reprywatyzacji nie ma charakteru prywatnego"

W środę rano w radiowej Jedynce Jaki przekazał, że za wezwaniem prezydent stolicy głosowali wszyscy członkowie komisji, poza przedstawicielem Platformy Obywatelskiej, który wstrzymał się od głosu. Nikt nie był przeciw. 

Gronkiewicz-Waltz zapytana w środę przez dziennikarzy, czy stawi się przed komisją, odparła: "Uważam, że ona jest niekonstytucyjna, w związku z czym ja się nie stawię".

Prezydent Warszawy dodała, że jest do dyspozycji każdego innego organu o charakterze konstytucyjnym.

REKLAMA

"Jej rodzina zarobiła majątek"

- Musimy się zastanowić wspólnie nad możliwościami prawnymi. Oczywiście mamy możliwość zwrócenia się do prokuratora z prośbą o pomoc, ale nie chciałbym korzystać z takich instrumentów - stwierdził komentując deklarację Gronkiewicz-Waltz Jaki.

- Wolałbym, aby to opinia publiczna była pewnym sędzią w tym właśnie zakresie - dodał.

Szef komisji przypomniał, że prezydent stolicy dysponuje "odcinkiem wiedzy publicznej", który zdobyła podczas pełnienia funkcji i tylko o to komisja chce ją pytać, a nie o "wiedzę prywatną".

- Chcę tylko jeszcze raz zaapelować do pani prezydent, aby się nie bała i wreszcie odpowiedziała na pytania dotyczące reprywatyzacji - oświadczył Jaki.

Według niego nigdy szczegółowo nie odpowiedziała ona na pytania np. o reprywatyzację nieruchomości Noakowskiego 16, na której "jej rodzina zarobiła majątek". - To jest dalszy element tej całej układanki. Pani prezydent boi się stawić i odpowiedzieć na pytania - ocenił.

Zdaniem Jakiego prezydent Warszawy "naprawdę się boi, kiedy zostaną jej zadane trudne pytania dotyczące tego, czy miała wiedzę np. na temat sytuacji dotyczącej Noakowskiego 16". - To jest strach, a człowiek się boi wtedy, kiedy ma coś do ukrycia - oświadczył.

Komisja rozpoczęła prace

Powiązany Artykuł

Warszawa_flickr.jpg
Afera reprywatyzacyjna

27, 28 i 29 czerwca komisja weryfikacyjna zajmie się nieruchomościami przy ul. Twardej 10 oraz Twardej 8. Na te dni wezwano Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz stołecznych urzędników. A także osoby, które mają już postawione prokuratorskie zarzuty w związku z tą reprywatyzacją. To m.in. handlarz roszczeń Maciej M. (jest w areszcie) i osoby z nim związane.

REKLAMA

Decyzje komisji w sprawie mają zapaść w lipcu.

W poniedziałek komisja wszczęła postępowania rozpoznawcze w sprawach siedmiu nieruchomości - poza Twardą 8 i Twardą 10 - także d. Sienna 29 (obecnie pl. Defilad), d. Zielna 7/Złota 17 (pl. Defilad), d. Złota 19 (pl. Defilad), d. Chmielna 50 (pl. Defilad) i Noakowskiego 16. Wszczęła też postępowanie sprawdzające w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9.

Komisja, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja może stwierdzać wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. Wtedy komisja może nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

Komisja może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

TVP

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej