Ubój bez cierpienia zwierząt? Rząd zajmie się dziś projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt

Zgodnie z projektem, wojewódzcy lekarze weterynarii mają organizować szkolenia dla personelu zajmującego się ubojem zwierząt, tak by przy uśmiercaniu zwierząt nie powodować u nich niepotrzebnego bólu.

2017-06-20, 07:13

Ubój bez cierpienia zwierząt? Rząd zajmie się dziś projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt
Projekt noweli wdraża do polskiego prawa przepisy unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania. Foto: sxc.hu/public domain

Posłuchaj

Na posiedzeniu rządu m.in. o zmianach w ustawie o ochronie zwierząt. Relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zmian w polskim prawie w tym zakresie domaga się Unia Europejska.

Zgodnie z propozycją ministerstwa, aby ograniczyć cierpienie zwierząt przed śmiercią, wojewódzcy lekarze weterynarii mają organizować lub zlecać organizację szkoleń z zakresu uboju. Zwolnione z nich będą osoby dokonujące uboju na własny użytek poza rzeźniami.

W ubojniach mają być ponadto zapewnione warunki do przeprowadzania wszystkich czynności w możliwie bezstresowych dla zwierząt warunkach. 

Projekt nie będzie wprowadzać zmian w kwestii tak zwanego uboju rytualnego. Zwierzęta zabijane zgodnie z obrzędami religijnymi w rzeźniach nie będą musiały być ogłuszane przed uśmierceniem.

REKLAMA

Za niezgodny z prawem ubój zwierząt grozić ma kara do 3 lat więzienia.

Wywiady środowiskowe

Ministrowie omówią także projekt resortu sprawiedliwości, który przewiduje uporządkowanie przepisów i wprowadzenie wyraźnej podstawy prawnej przeprowadzenia przez kuratorów wywiadów środowiskowych np. w postępowaniach rodzinnych na etapie wykonawczym.

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, a także ustaw o wychowaniu w trzeźwości oraz o ochronie zdrowia psychicznego, do aktów tych mają zostać dodane przepisy stanowiące dla sądów podstawę prawną do zlecania kuratorowi sądowemu przeprowadzania wywiadów środowiskowych w określonych sytuacjach.

W przygotowanym projekcie dopuszczono zlecanie wywiadów środowiskowych na określonych etapach sprawy - już po wydaniu orzeczenia, które podlega wykonaniu, oraz jeszcze przed formalnym wszczęciem postępowania z urzędu przez sąd. Ponadto w projekcie znalazły się podstawy prawne do zlecania takich wywiadów w postępowaniach o opiekę i kuratelę nad osobami dorosłymi, w sprawach o orzeczenie obowiązku podjęcia leczenia odwykowego oraz o skierowanie bez zgody osoby, której sprawa dotyczy, do szpitala psychiatrycznego lub do domu pomocy społecznej.

Rada Ministrów zaopiniuje też projekt nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)”. Jego autorem jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

kh


REKLAMA




Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej