Dziś zostanie opublikowana lista szpitali, które znajdą się w tzw. sieci. "Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana"

Oddziały NFZ ogłoszą dziś listy placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Wykazy te będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r. Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym.

2017-06-27, 12:46

Dziś zostanie opublikowana lista szpitali, które znajdą się w tzw. sieci. "Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana"
zdj. ilustracyjne. Foto: flickr/Presidencia de la

Posłuchaj

Konstanty Radziwiłł mówi, że szpitale, które nie znajdą się w sieci, będą mogły starać się o kontrakt z NFZ na dotychczasowych zasadach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister zdrowia Konstanty Radziwił wyjaśniał, że do sieci będą zakwalifikowane te placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których działa izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Będą to szpitale, które działają w trybie ostrych dyżurów i przyjmują pacjentów w stanach nagłych.

- W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych - zapewnia p.o. rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk.

Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

REKLAMA

TVN24/x-news

Konkurs świadczeń

Ogłoszone we wtorek wykazy szpitali zakwalifikowanych do zostaną jeszcze do 26 września uzupełnione o placówki, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów leczniczych.

Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły - tak jak to było dotychczas - przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Placówki, które znajdą się w sieci, będą podzielone na kilka różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Koordynacja procesu leczenia

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wskazywały, że główne cele utworzenia sieci szpitali to: zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz korzystniejsze warunki funkcjonowania szpitali.

"Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana. Szpitale w sieci są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą funkcjonować obok Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć, dzięki czemu znacząco poprawi się dostęp do tych świadczeń" - zaznacza NFZ. 

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej