Uroczystości żałobne po śmierci byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla
Helmut Kohl zmarł 16 czerwca po długiej chorobie w wieku 87 lat w swoim domu w Ludwigshafen w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat na zachodzie Niemiec.
2017-06-30, 20:29
Były kanclerz Niemiec spocznie w sobotę na cmentarzu w Spirze. Przed południem pożegnają go w Strasburgu politycy, później trumna zostanie dostarczona śmigłowcem do jego rodzinnego Ludwigshafen, a stamtąd statkiem do Spiry.
O godz. 11 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpocznie się "europejski akt" na część Helmuta Kohla - pierwsza tego rodzaju ceremonia o charakterze ponadnarodowym na cześć zmarłego polityka.
Podczas dwugodzinnej uroczystości głos zabiorą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
A także kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Emmanuel Macron.
Na prośbę wdowy, Maike Kohl-Richter, przemówienia wygłoszą też: były prezydent USA Bill Clinton, były premier Hiszpanii Felipe Gonzalez i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
W uroczystości będzie też uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.
Trumna z ciałem zmarłego zostanie następnie przetransportowana śmigłowcem do rodzinnego miasta byłego kanclerza - Ludwigshafen. Podczas przejazdu konwoju przez miasto mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnania się z politykiem.
Z portu w Ludwigshafen ciało zmarłego popłynie na pokładzie rządowego statku Renem do Spiry, gdzie odbędzie się ostatni akt uroczystości żałobnych.
W romańskiej katedrze w Spirze, ulubionej świątyni Kohla, wykonane zostanie requiem pontyfikalne. Na placu przed katedrą odbędzie się pożegnanie zmarłego z udziałem wojska.
Polityk spocznie zgodnie ze swą wolą na cmentarzu w Spirze, a nie w grobie rodzinnym w Ludwigshafen, gdzie pochowana jest jego pierwsza żona Hannelore, zmarła w 2001 roku śmiercią samobójczą.
REKLAMA
Najstarszy syn Kohla Walter zapowiedział, że z tego powodu nie weźmie udziału w pogrzebie. Ostry konflikt pomiędzy nim a wdową po byłym kanclerzu zakłócił przygotowania do pogrzebu.
Złożenie trumny do grobu odbędzie się z udziałem najbliższej rodziny i przyjaciół.
x-news.pl, DE RTL TV
Helmut Kohl
Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Ludwigshafen. Studiował prawo, historię i nauki państwowe na uniwersytetach we Frankfurcie nad Menem i Heidelbergu. Miał tytuł doktora filozofii.
Po zakończeniu studiów w 1956 roku objął stanowisko pracownika naukowego w Instytucie Alfreda Webera przy uniwersytecie w Heidelbergu. Później był m.in. asystentem dyrekcji w odlewni w Ludwigshafen.
REKLAMA
W 1954 roku został zastępcą przewodniczącego Młodej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU w Nadrenii-Palatynacie. Od kolejnego roku należał do zarządu krajowego partii w tym samym kraju związkowym. W następnych latach był m.in. przewodniczącym powiatowych struktur CDU w Ludwigshafen.
Od 1966 roku do 1974 roku pełnił funkcję przewodniczącego partii w Nadrenii-Palatynacie, od 1966 roku był również członkiem zarządu federalnego CDU, a od 1969 roku - zastępcą przewodniczącego. Przewodniczącym partii został w 1973 roku.
Przed objęciem urzędu kanclerskiego przez sześć lat, od 1976 do 1982 roku, był liderem opozycji parlamentarnej wobec rządzących wówczas socjaldemokratów.
Laureat wielu wyróżnień, m.in. Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (1988), przyznawanej za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie i amerykańskiego Medalu Wolności (1999). Był także Honorowym Rycerzem Krzyża Wielkiego Orderu Świętego Michała i Świętego Jerzego.
REKLAMA
Za zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy został uhonorowany w 1998 roku najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. W 2010 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Gdańska.
kk
REKLAMA