Warszawa: społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

W południe (pocz. 11.55) przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędą się społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzony jest 11 lipca. 

2017-07-09, 07:00

Warszawa: społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Warszawie . Foto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Posłuchaj

Prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich Witold Listowski zaprasza na obchody (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po Apelu Pamięci i uroczystej zmianie warty z udziałem Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Placu Piłsudskiego wyruszy Marsz Pamięci, który zakończy się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

"Zapraszamy poczty sztandarowe, delegacje, warszawiaków oraz wszystkich tych, którzy chcą uczcić pamięć pomordowanych Polaków" - mówi prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich Witold Listowski. 
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej oraz za żyjących Kresowian. Badaczka rzezi wołyńskiej Ewa Siemaszko mówi, że Polacy byli mordowani przez ukraińskie nacjonalistyczne formacje OUN i UPA. "Zostali wymordowani tylko dlatego, że byli Polakami" - zaznacza Ewa Siemaszko. 

Miejsca pamięci i koncert

Trasa Marszu Pamięci będzie prowadziła przez Rynek Starego Miasta. Przed pamiątkowymi tablicami upamiętniającymi ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich, które znajdują się przy Domu Polonii oraz w bazylice archikatedralnej św. Jana, zostaną złożone kwiaty. Uroczystość, którą organizuje Komitet Ogólnopolskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich, zakończy koncert na Placu Krasińskich w wykonaniu Chóru Echo Kresów z Kędzierzyna Koźla.

Ofiarami mordów dokonanych 74 lata temu przez ukraińskie nacjonalistyczne formacje byli nie tylko Polacy, lecz także Ukraińcy, Żydzi czy Ormianie. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Historycy szacują, że w latach 1943-1944 zamordowano co najmniej 30 tysięcy Polaków. Według części badaczy zginęło znacznie więcej Polaków. W sumie ofiar tego ludobójstwa mogło być około 200 tysięcy. 

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej