Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Awantura podczas obrad komisji
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka odrzuciła wszystkie poprawki do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zgłoszone przez Nowoczesną, klub Kukiz'15 i Polskie Stronnictwo Ludowe. Po tym przewodniczący Komisji Stanisław Piotrowicz z PiS zakończył posiedzenie.
2017-07-20, 00:37
Posłuchaj
Opozycja o propozycji prezydenta - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Sejm skierował w środę rano projekt posłów PiS o Sądzie Najwyższym do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. We wtorek odbyły się pierwsze i drugie czytanie projektu o Sądzie Najwyższym, którym towarzyszyła nocna, burzliwa debata. Do projektu zgłoszono ponad 1000 poprawek, zdecydowana większość z nich - ponad 1000 - to poprawki Nowoczesnej. Blisko 300 poprawek złożyła PO. Kilkanaście kolejnych to poprawki PiS. Dlatego komisja mogła rozpocząc prace dopiero po przygotowaniu materiałów dla posłów dotyczących poprawek, zgłoszonych w II czytaniu.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Łapiński: prezydent chce uwolnić spór o KRS od sporu partyjnego
RELACJA
00.32
Stanisław Piotrowicz w akompaniamencie kolejnych zwrotek hymnu i okrzyków "hańba" zamyka posiedzenie komisji.
00.30
Odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone przez klub Kukiz i PSL. Opozycja śpiewa hymn Polski
00.29
Głosowanie nad wszystkimi poprawkami zgłoszonymi przez Nowoczesną. Poprawki nie uzyskały pozytywnej opinii komisji.
REKLAMA
00.28
Przewodniczący Stanisław Piotrowicz wznawia obrady komisji.
00.17
Kolejna przerwa.
00.13
Poseł Marek Suski "aresztował" mikrofon przewodniczącego. Siłuje się z posłem Ryszardem Petru o urządzenie
00.13
Posłowie opozycji otoczyli stół prezydialny, uniemożliwiając dalszą pracę komisji.
REKLAMA
00.03
Komisja sprawiedliwości w głosowaniu "blokami" zdecydowała o negatywnym zaopiniowaniu wszystkich poprawek PO na raz
00.02
Komisja w głosowaniu przychyliła się do głosowania "blokami" nad poprawkami
00.00
Poseł Wróblewski (PiS) zgłasza wniosek o głosowanie nad poprawkami "w sposób zblokowany". Okrzyki z sali: "Zblokowany masz umysł!", "Skandal!
23.57
Borys Budka wnosi o zmianę prowadzącego obrady. Proponuje Tomasza Rzymkowskiego. Argument: przewodniczący Piotrowicz nie zna podstawowych zasad i przepisów.
REKLAMA
23.48
Kolejne głosowanie nad poprawkami. Opozycja krzyczy, że nie wie o które poprawki chodzi. Piotrowicz odpowiada: każdy z posłów ma wszystkie poprawki na swoim tablecie. Poprawki przegłosowano.
23.41
Poseł PiS Waldemar Buda wniósł, by wszystkie poprawki Prawa i Sprawiedliwości były głosowane w jednym bloku
23.38
Komisja wraca do głosowania nad kolejnymi poprawkami.
REKLAMA
23.35
Przewodniczący nie zważa na prośby opozycji o dopuszczenie wniosków i zarządza przerwę, motywując to ostudzeniem emocji.
23.24
REKLAMA
Wzrasta napięcie na sali obrad komisji. Przewodniczący przeszedł do głosowania nad poprawkami, nie dając możliwości ich uzasadnienia.
23.20
Prof. Zawistowski: Zgłoszone do ustawy poprawki nie są w stanie naprawić ewidentnej jej wadliwości
23.17
Prof. Zawistowski: projekt o takim znaczeniu nie może być rozpatrywany w takim tempie; mówił o tym sam prezydent. Projekt ustawy o SN budzi zasadnicze wątpliwości co do jego zgodności z prawem.
REKLAMA
23.15
Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz dopuszcza przewodniczącego KRS prof. Dariusza Zawistowskiego do głosu
23.07
Poseł Mchał Szczerba wnosi o wysłuchanie stanowiska przewodniczącego KRS prof. Zawistowskiego
REKLAMA
23.06
Borys Budka: pogrupowaliście poprawki opozycji w bloki, w których nie mają one żadnego sensu, a swoje poprawki zgrupowaliście tak, byście mogli je bez problemu i zwłoki przegłosować.
22.55
REKLAMA
Poseł Krzysztof Paszyk (PSL) przedstawia uzasadnienie wniosku o odrzucenie projektu ustawy
22.52
22.46
REKLAMA
Stanisław Piotrowicz (przewodniczący komisji) wnioskował o to, by uzasadnienie wniosków przeciwnych nie trwało więcej, niż 5 minut. W wyniku głosowania wniosek przegłosowano
22.42
- Ja nie jestem władny do rozpatrywania wniosków, do których odnosić może się Marszałek Sejmu. Proszę ich do mnie nie kierować - stwierdził Stanisław Piotrowicz, przewodniczący komisji.
22.34
REKLAMA
Przegłosowano wniosek o realizację porządku dziennego.
22.27
Krzysztof Brejza (PO): zgłaszam wniosek o wysłuchanie publiczne. Suweren powinien zapoznać się z tą skandaliczną ustawą.
22.19
REKLAMA
Jacek Protasiewicz (PO): Składam wniosek, by komisję przeprowadzić zgodnie z regulaminem, czyli zachować trzydniowy termin o poinformowaniu o komisji. Jak uzasadniał, posłowie nie zostali o niej poinformowani.
22.15
Członkowie komisji złożyli 13 wniosków o przerwę/odroczenie obrad. Wszystkie zostały odrzucone w głosowaniu.
22.07
REKLAMA
Na sali obrad pojawił się przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Dariusz Zawistowski. Na sali podniosły się okrzyki: "Wolne sądy!"
22.05
Kolejni posłowie wnoszą wnioski o odroczenie obrad komisji sprawiedliwości.
21.56
Członkowie komisji w głosowaniu zdecydowali o ograniczeniu czasu poszczególnych wypowiedzi do 1 minuty.
REKLAMA
21.32
Komisja sprawiedliwości rozpoczęła posiedzenie w trakcie którego zajmie się poprawkami do ustawy o Sądzie Najwyższym.
20.58
Na godz. 21.30 wyznaczono rozpoczęcie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w sprawie zaopiniowania ponad 1000 poprawek zgłoszonych w II czytaniu do projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.
20.15
Jarosław Kaczyński: mamy do czynienia z próbą przeciwstawienia się reformie sądownictwa, która jest bezwzględnie potrzebna; każdy kto przeciwstawia się próbom zmian w sądach jest człowiekiem spod znaku "żeby było tak, jak było".
20.08
- Nie wycofuję swych słów, nie można przekraczać pewnych granic, po prostu nie miałem innego wyjścia, to był imperatyw moralny, w dalszym ciągu uważam, że uczyniłem dobrze, to co robi druga strona to szczyt hipokryzji - kontynuuje Jarosław Kaczyński.
REKLAMA
20.04
Prezes PiS w TVP Info o swej wypowiedzi w Sejmie: od lat wysłuchuję ataków, kiedy zaczęto używać nazwiska mojego brata doszedłem do wniosku, że pewna miara została przekroczona; robią to ludzie z formacji, która moralnie odpowiada za jego śmierć.
19.42
Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego mówi o wypowiedzi Fransa Timmermansa: "wakacyjny bełkot" i "atak na Polskę". W ten sposób eurodeputowany z Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do zapowiedzianego przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej rozpoczęcia procedury przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa.
18.33
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka "niebawem" rozpocznie prace nad projektem ustawy posłów PiS o Sądzie Najwyższym - poinformował w środę po godzinie 18. szef tej komisji Stanisław Piotrowicz (PiS).
18.00
Około 20.00 ma się zebrać sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, by zająć się procedowanym przez posłów projektem ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
REKLAMA
16.40
Jeśli KE przedstawi rekomendacje ws. reformy sądownictwa, rząd rzeczowo się do nich odniesie - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jeśli dojdzie do uruchomienia innych procedur będziemy bronili swoich racji także przed Trybunałem Sprawiedliwości - zapowiedział.
16.33
Dalszą wspólną walkę w obronie niezależności sądownictwa, m.in. intensywne wysiłki nad spowolnieniem w Sejmie prac nad projektem PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zadeklarowali w środę liderzy PO i Nowoczesnej. Po raz kolejny apelowali też do prezydenta o weta do ustaw dot. sądów.
Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru podkreślali wolę współpracy. - Walczymy razem z przewodniczącym Schetyną, PO z Nowoczesną - powiedział Petru. Zadeklarował, że posłowie obu klubów będą podejmować wszelkie działania, by spowolnić dalsze prace nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.
15.48
Poseł PiS Józef Leśniak poinformował, że rozważa złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła PO Tomasza Lenza. Zarzuca mu naruszenie nietykalności cielesnej podczas nocnych obrad Sejmu, gdy doszło do drugiego czytania projektu ustawy o reformie Sądu Najwyższego.
14.59
Atmosfera wokół Polski, to co w tej chwili się dzieje, będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie UE - powiedziała w środę na konferencji unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.
REKLAMA
- Bardzo ubolewam i to jest bardzo smutne, że Polska jest przedmiotem takiej dyskusji. (...) Pan przewodniczący Timmermans wyjaśnił wszystkie możliwe kroki i wszystkie działania Komisji Europejskiej od strony możliwości prawnych - powiedziała.
14.50
Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski: Komisja Europejska się pospieszyła oceniając już teraz zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce, zanim ustawy w tej sprawie weszły w życie; Komisja ulega emocjom politycznym.
14.43
Jarosław Kaczyński i PiS muszą sobie zdać sprawę, że demolowanie systemu niezależnych sądów zakończy się rozpoczęciem procesu wyprowadzania Polski z UE - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna odniósł się do środowych zapowiedzi podjęcia przez KE dalszych kroków wobec Polski.
14.35
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpocznie prace nad projektem ustawy posłów PiS o Sądzie Najwyższym w środę, najwcześniej o godz. 18. - informuje sekretariat komisji.
Jak podaje sekretariat, w trakcie opracowywania są wciąż materiały dla posłów, dotyczące poprawek, zgłoszonych do projektu w II czytaniu.
REKLAMA
14.32
Rozmowa była szczera i merytoryczna; dotyczyła przebiegu prac legislacyjnych związanych z reformą sądownictwa i atmosfery panującej w Sejmie - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Według niego Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił stanowisko swojej partii. Prezydent - jak relacjonował Szczerski - powtórzył "własną opinię i potwierdził swoje zdecydowane poparcie dla działań na rzecz naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości".
14.03
Ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce wzbudzają wątpliwości, jeśli chodzi o ich zgodność z prawem UE - oświadczył w środę w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
Wiceprzewodniczący Komisji powiedział na konferencji prasowej po dyskusji kolegium komisarzy na temat naszego kraju, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów. Liczę, że przyjmą zaproszenie - dodał.
REKLAMA
13.40
Poprawki zgłoszone przez PiS do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym niewątpliwie spotkały się z aprobatą prezydenta - mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, prezydent mając najsilniejszy mandat pochodzący z wyborów powszechnych ma prawo rozstrzygać w sprawach związanych z wymiarem sprawiedliwości.
13.39
Będziemy za dalszym procedowaniem projektu ustawy o Sądzie Najwyższym; zagłosujemy przeciw przyjęciu ustawy, jeśli nie zostaną uwzględnione poprawki klubu Kukiz'15 - zapowiedział w środę w Sejmie Paweł Kukiz.
13.37
Komisja Europejska staje się stronnikiem w wewnętrznym konflikcie w Polsce - ocenił w środę szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko, odnosząc się do dyskusji w kolegium komisarzy na temat sytuacji w naszym kraju.
13.17
Trzej urzędnicy UE, którzy rozmawiali z portalem Politico, wyraźnie odrzucili wszelkie sugestie, że Polsce grozi utrata funduszy UE czy to teraz, czy w przyszłej wieloletniej perspektywie budżetowej w związku z reformą polskiego sądownictwa przez rząd.
REKLAMA
13.03
Komisja Europejska ma ponownie omówić sytuację w Polsce w przyszłym tygodniu - tak zdecydowali unijni komisarze na posiedzeniu. W zależności od przebiegu reformy sądownictwa w Polsce, Komisja podejmie dalsze decyzje.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że środki podjęte przeze polskie władze w sprawie reformy sądownictwa są zagrożeniem dla rządów prawa. Timmermans wskazał na ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych, które czekają na podpis prezydenta oraz na procedowany w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.
Timmermans zagroził przyspieszoną procedurą o naruszenie unijnego prawa. Wiceszef Komisji, relacjonując komisarzom sytuację w Polsce, nie wykluczył też wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszenia praworządności w Polsce.
REKLAMA
12.57
12.52
O godz. 13 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - poinformował poseł PSL Piotr Zgorzelski. Szef ludowców będzie prosił prezydenta o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym, nad projektem której pracuje obecnie Sejm
12.41
Uwagi prezydenta Andrzeja Dudy do noweli ustawy o KRS zostały uwzględnione w poprawkach do projektu ustawy o SN, a co pan prezydent zrobi? Mam nadzieję, że w tym układzie zaakceptuje i podpisze ustawę, ale to jest decyzja pana prezydenta - mówił w Sejmie poseł PiS Stanisław Piotrowicz.
11.53
We wtorek w Sejmie zdarzyło się coś poważnego, źle że nie ma reakcji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił lider PO Grzegorz Schetyna odnosząc się do debaty nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym . - Nie można na to nie reagować - oświadczył.
REKLAMA
- Haniebne są oklaski klubu PiS, wczorajsza postawa premier, która biła brawo na stojąco temu, co słyszała z ust Kaczyńskiego. To wszystko pokazuje, że jesteśmy w jakimś katastrofalnym miejscu, jeśli chodzi nie tylko o emocje, ale także poziom debaty publicznej. Coś fatalnego sie zdarzyło wczoraj, trzeba potrafić zareagować na takie incydenty - oświadczył szef PO.
11.42
Eksperci i prawnicy w Komisji Europejskiej rozważają trzy scenariusze działań w sprawie Polski w związku z reformą sądownictwa - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio.
11.16
Mamy cały dzień na to, by pracować nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w środę Marek Ast (PiS). Jak podkreślił, na pewno część ze zgłoszonych do projektu poprawek, których jest ponad tysiąc, będzie można głosować łącznie.
10.58
REKLAMA
Stanisław Piotrowicz tłumaczy, że biuro legislacyjne musi najpierw przygotować zestaw poprawek dla posłów
10.55
Będziemy starać się maksymalnie wydłużyć prace komisji sprawiedliwości nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym; potem ewentualnie przejdziemy to metod nieparlamentarnych - powiedział w środę w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
Dopytywany o jakie metody chodzi, odparł: "Jak wam opowiem, to wtedy się nie wydarzą". - Zgłosiliśmy tysiąc poprawek, Platformie udało się zgłosić tylko trzysta. Być może uda się więcej - dodał lider Nowoczesnej.
REKLAMA
10.48
To była szczera, męska odpowiedź na chamstwo, które żeśmy wczoraj widzieli w wykonaniu opozycji - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do wtorkowej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
10.40
Borys Budka: na razie nie wiadomo, kiedy komisja sprawiedliwości zajmie się ustawą o SN
10.20
10.19
Posłowie przegłosowali skierowanie do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projektu ustawy o SN. Za było 434 posłów, przeciwko 6.
REKLAMA
10.17
10.10
10.06
Sejm przyjął wniosek Joachima Brudzińskiego o przejściu do realizacji porządu dziennego.
REKLAMA
Emocje rzeczywiście wczoraj przekroczyły wszelką miarę; te brutalne i grubiańskie ataki na Jarosława Kaczyńskiego - na człowieka obrażanego przez dwa lata przekroczyły granice - powiedział wicemarszałek Joachim Brudziński.
10.05
Sławomir Neumann domaga się przeprosin ze strony Jarosława Kaczyńskiego.
10.04
Wniosek o przerwę został odrzucony
10.02
Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): po to wam są sądy, do prywatnej zemsty
REKLAMA
9.56
Sejm wznowił obrady. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) od razu wnioskuje o przerwę, argumentując. Marek Suski (PiS) składa wniosek przeciwny.
9.11
Konwent seniorów przesunięty na godz. 9.15, a posiedzenie Sejmu najwcześniej na 9.45
8.54
O godz. 8.45 spotykają się przedstawiciele opozycji - PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Europejskich Demokratów - poinformowała Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). Jak wyjaśniła, spotkanie to kontynuacja konsultacji "w ramach sztabu kryzysowego opozycji", wynikającego m.in. z procedowania nad projektami ustaw dot. reformy sądownictwa, w tym projektem o SN.
REKLAMA
8.52
3,5 tys. osób uczestniczyło w kulminacyjnym momencie wtorkowych protestów - poinformował w środę rzecznik Komendy Stołecznej Policji podkom. Sylwester Marczak. Zdaniem policji, protesty przebiegły spokojnie. Przed Sejmem, a następnie przed Pałacem Prezydenckim odbyły się we wtorek w stolicy protesty przeciw reformie sądownictwa. Demonstrację zabezpieczało blisko 2 tys. policjantów.
8.44
Prawdopodobne, że posiedzenie Sejmu będzie przedłużone do piątku - powiedział w środę w Telewizji Republika Marek Ast (PiS). Jak mówił, o wakacjach nikt nie myśli, każdy przyjechał do pracy; jesteśmy zdeterminowani, by do końca przeprowadzić prace zaplanowane na to posiedzenie.
8.25
Posiedzenie Sejmu rozpocznie się z półgodzinnym opóźnieniem o 9.30; ok. godz. 9 zbierze się Konwent Seniorów - dowiedziała się PAP od wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15).
fc+dad
REKLAMA
REKLAMA