Pierwsze takie manewry. Chiny i Rosja ćwiczą razem na Bałtyku. Sztab jest na Mierzei Wiślanej
Bałtyjsk na Mierzei Wiślanej tuż przy polskiej granicy zamienił się w ośrodek dowodzenia podczas ćwiczeń Moskwy i Pekinu Morska Współpraca, które potrwają do 28 lipca. Wcześniej grupa chińskich okrętów ćwiczyła ostrzał na Morzu Śródziemnym.
2017-07-21, 16:57
Na Morzu Bałtyckim rozpoczynają się ćwiczenia morskie Rosji i Chin. Pekin posłał na tę okoliczność grupę trzech okrętów: wśród nich jest niszczyciel rakietowy 052D Hefei. Towarzyszy mu fregata rakietowa i okręt pomocniczy, a ćwiczyć z nimi będzie około 10 rosyjskich jednostek. Rosja na te ćwiczenia deleguje m.in. korwety nowej generacji projektu 20380, Stierieguszczij i Bojkij - podają media. Oprócze tego w manewrach biorą udział helikoptery i samoloty.
Manewry ”Morskie współdziałanie” zapoczątkowano w 2012 roku. Jednak, jak zauważają komentatorzy, po raz pierwszy ich areną jest Europa i Bałtyk. Mają się odbywać m.in. u wybrzeży Kaliningradu i Petersburga.
Wysłanie okrętów w rejon Morza Bałtyckiego, rejon silnych ostatnio napięć między Rosją a USA, NATO – to sygnał, że Chiny czują się równe tym aktorom w międzynarodowej rozgrywce i mają tu również coś do powiedzenia - zauważają eksperci cytowani przez zachodnie media.
REKLAMA
Statki Chin były eskortowane przez jednostki brytyjskie, duńskie, i holenderskie, gdy wpływały na europejskie akweny przez Kanał La Manche.
Rosja o ćwiczeniach: do Bałtyjska przybyli już dowódcy Chin i Rosji
Do Bałtyjska, znajdującego się w obwodzie kaliningradzkim na Mierzei Wiślanej, przy wejściu do Zalewu Wiślanego, przybyli już przedstawiciele marynarki wojennej Rosji i Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – podała służba prasowa Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Jak poinformowała, ns czas ćwiczeń będzie stworzony wspólny sztab i dowództwo, z przedstawicielami wojskowych obu państw; stronę rosyjską reprezentuje zastępca głównodowodzącego floty Aleksander Fedotenkow, a chińską zastępca dowódcy floty Tian Zhong.
Drugi etap w Azji
W basenie Morza Bałtyckiego od 21 do 28 lipca odbędzie się pierwszy etap ćwiczeń marynarki wojennej Rosji i Chin, pod kryptonimem ”Morskie współdziałanie 2017”.
REKLAMA
Drugi etap ćwiczeń Rosji i Chin odbędzie się następnie we wrześniu na Morzach Japońskim i Ochockim.
Media Rosji cytują agencję Xinhua, według której celem są wspólne operacje ratunkowe i wspólne zabezpieczenie bezpieczeństwa gospodarczej działalności na morzu, a także przeciwstawianie się zagrożeniom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Rosyjski resort podał, że w ćwiczeniach (u wybrzeży Bałtyku) ma wziąć około dziesięciu okrętów różnych klas, ponad 10 samolotów i helikopterów sił zbrojnych Rosji. Faza aktywna ćwiczeń pierwszej fazy odbędzie się między 22 a 28 lipca w „wyznaczonym rejonie akwenu Morza Bałtyckiego”. Podano, że pierwsze tego rodzaju ćwiczenia były zorganizowane w 2012 roku. W komunikacie podkreślono, że manewry nie są skierowane przeciwko stronie trzeciej, ich celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa światowego w rejonie mórz.
Dwie eskadry Chin w Europie i baza w Dżibuti
W zeszłym tygodniu chińska flotylla, która jest obecnie na Bałtyku, niszczyciel Hefei, a także fregata rakietowa 054A Yungcheng i Lumahu (statek pomocniczy), przeprowadziła ćwiczenia na Morzu Śródziemnym. Polegały na strzelaniu do małych celów. Statki wyruszyły z portu w Sanii w prowincji Hajnan 18 czerwca. Według eksperta cytowanego przez zachodnią prasę, Hefei a także Yungcheng to jedne z najlepszych jednostek w chińskiej flocie, co jest gestem dobrych intencji w stronę Rosji.
REKLAMA
Oprócz tego na Morzu Śródziemnym jest obecnie inna grupa okrętów – niszczyciel Changchun (053C) z inną fregatą Jinzhou (054A) i statkiem dostawczym Chaohu.
Jak przypominają media, Chiny poszerzają swe wpływy na morzach, rozbudowując flotę. Stworzyły też ostatnio swoją pierwszą bazę zamorską, w Dżibuti, w Afryce. Tam właśnie gościła przed wizytą na Morzu Śródziemnym flotylla na czele z niszczycielem Changchun.
***
PolskieRadio.pl / Agnieszka Kamińska
REKLAMA
REKLAMA