Delegacja Polskiego Radia kończy kilkudniową wizytę w Chinach
W trakcie spotkań z chińskimi przedstawicielami Polskie Radio podpisało listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie promocji polskiej muzyki i kultury w Chinach.
2017-08-01, 17:30
W piątek 28 lipca został podpisany dokument z Syczuańskim Radiem i Telewizją (SRT). To największy koncern medialny liczącej prawie 90 milionów mieszkańców chińskiej prowincji Syczuan. Umowę podpisali – w imieniu Polskiego Radia wiceprezes Mariusz Staniszewski, a ze strony chińskiego nadawcy SRT – wiceprezes Wei Ming.
Polskie Radio oraz Syczuańskie Radio i Telewizja będą prowadzić dalsze rozmowy dotyczące realizacji konkretnych projektów, których głównym celem jest popularyzacja polskiej kultury i muzyki w Chinach. Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski zapowiada też, że Polskie Radio w większym stopniu postawi na informacje gospodarcze z Chin.
– Będziemy promować w Syczuanie polską muzykę i literaturę, ale pojawia się też wątek gospodarczy. SRT jest bardzo zainteresowane w rozwoju współpracy w zakresie informacji gospodarczej. Współpraca kulturalna tworzy świetny klimat do rozwoju współpracy gospodarczej. Dlatego musimy jako Polskie Radio uczestniczyć w tym procesie, który z pewnością ma niesamowity potencjał – mówi Członek Zarządu Polskiego Radia S.A.
Wiceprezes Syczuańskiego Radia i Telewizji Wei Ming uważa, że współpraca z Polskim Radiem wzmocni ofertę chińskiego nadawcy. – Mamy nadzieję, że w bliskiej perspektywie uda nam się zrealizować wspólne projekty. Konkretnym przykładem naszej współpracy na tym etapie są koncerty zespołu MOA w trzech miastach prowincji Syczuan – powiedział Wei Ming.
REKLAMA
Oficjalnym spotkaniom delegacji Polskiego Radia w Chinach towarzyszy trasa koncertowa zespołu MOA, który w stolicy Syczuanu – Chengdu, wystąpił m.in. na dorocznym Festiwalu Młodych Zespołów, organizowanym pod patronatem SRT. To właśnie w Chengdu Polskie Radio kilka miesięcy temu przeprowadziło projekt promocji polskiej muzyki z zasobów publicznego nadawcy, która emitowana była w jednej z lokalnych rozgłośni.
Wcześniej Polskie Radio zawarło podobną umowę o współpracy z jednym z największych koncernów medialnych Chin – Shanghai Media Group (SMG).
Na zakończenie wizyty w Chinach, wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski przeprowadził w Pekinie rozmowy dotyczące perspektyw współpracy z innymi, wiodącymi mediami Chińskiej Republiki Ludowej. Polskie Radio zamierza aktywnie wspierać promocję polskiej kultury – w szczególności muzyki i literatury, w Chinach, realizując porozumienia o współpracy z chińskimi nadawcami. Dzięki wsparciu partnerów Polskiego Radia w Chinach w przyszłości możliwa będzie organizacja tras koncertowych polskich zespołów, pod patronatem polskiego publicznego nadawcy. Trasę koncertową zespołu MOA w Chinach zwieńczył koncert na jednej z popularnych scen muzycznych Pekinu – „Omni Space” .
Polskie Radio jest jedynym polskim medium, które nieprzerwanie, od dekady prowadzi oficjalną placówkę korespondencką w Pekinie. Biuro Polskiego Radia w stolicy Chin wraz z zapleczem technicznym i studiem nagraniowym współdzielone jest z amerykańskim radiem publicznym – National Public Radio (NPR) oraz niemieckim dziennikiem ekonomicznym Handelsblatt.
REKLAMA
Polskie Radio
REKLAMA