Arkadiusz Mularczyk: trzeba zbadać legalność i skuteczność zrzeczenia z 1953 r.
- Trzeba zbadać legalność, ważność i skuteczność zrzeczenia się reparacji wojennych od Niemiec w 1953 r.; temu służyć ma informacja zamówiona w Biurze Analiz Sejmowych - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który zlecił BAS zbadanie kwestii reparacji wojennych.
2017-08-17, 12:36
W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że poseł PiS Adam Ołdakowski pytał MSZ jeszcze w lipcu, czy i kiedy polski rząd planuje wystąpić o wypłatę reparacji wojennych od Niemiec. Jak podała gazeta, w imieniu MSZ odpowiedzi udzielił wiceminister Marek Magierowski: "Polska w 1953 roku zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, co potwierdził gabinet Marka Belki w 2004 roku. Od tego czasu stanowisko polskiego rządu się nie zmieniło".
Według Mularczyka "wiceminister Magierowski prezentuje stanowisko, które jest wynikiem tego, iż dotychczas nikt dokładnie nie analizował zrzeczenia z 1953 r., jego skutków i konsekwencji".
- Nasza analiza zamówiona w Biurze Analiz Sejmowych zmierza do wykazania tego, że to zrzeczenie jest bardzo wątpliwe oraz zbadania tego, czy miało ono miejsce i czy ma skutki w prawie polskim i prawie międzynarodowym - wskazał polityk PiS w rozmowie z PAP.
Jego zdaniem Magierowski nie do końca śledzi to, co się dzieje w tej sprawie. Ponadto - jak dodał poseł PiS - wiceminister powołał się na zrzeczenie z 1953 r. oraz stanowisko rządu z 2004 r., które również odnosiło się do decyzji z 1953 r. - Mamy więc taką sytuację, że to stanowisko należy traktować jako opinię wiceministra, ale nie jest to żadne stanowisko rządu. Kluczem jest dokładne zbadanie, wyjaśnienie i interpretacja prawna zrzeczenia z 1953 r. - stwierdził Mularczyk.
REKLAMA
- Właśnie temu ma służyć analiza BAS, czyli zbadaniu legalności, ważności i skuteczności zrzeczenia - dodał.
PAP/polskieradio.pl/pg
REKLAMA