(Nie)bezpieczne miejsca na świecie. Gdzie warto jechać?

Planując podróż warto upewnić się, czy w miejscu, do którego się wybieramy na pewno będziemy czuć się bezpiecznie. Przedstawiamy kraje, gdzie zagrożenie jest wysokie i takie, w których w ostatnich latach było spokojnie.

2017-08-18, 22:00

(Nie)bezpieczne miejsca na świecie. Gdzie warto jechać?
Egipt, zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Thomas Debenbusch/(CC BY 2.0)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w serwisie "Polak za granicą" publikuje aktualne informacje dla podróżujących za granicę. Oprócz wielu praktycznych porad zamieszcza też ostrzeżenia przed państwami, w których życie i zdrowie turystów może być zagrożone. Chodzi głównie o ryzyko zamachów terrorystycznych i aktów przemocy.


Oto lista krajów, do których MSZ odradza podróży:

1. Egipt

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu - z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska.

REKLAMA

Osobom planującym wyjazdy grupowe do wymienionych wyżej miejscowości turystycznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz, ze względów bezpieczeństwa, rezygnację z wszelkich wyjazdów - grupowych lub indywidualnych - poza nie.

Spodziewać się można wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej, zwiększenia liczby posterunków na drogach, większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczonego dostępu do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych (publikowanie w nich treści uznanych za niebezpieczne może skutkować karą dla autora).

Obywatelom przebywającym w Egipcie, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie miejsc zagrożonych atakami i stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Zaleca się śledzenie na bieżąco sytuacji w Egipcie i dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

2. Tunezja

Podobnie sytuacja wygląda w Tunezji. W związku z wysokim zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do tego kraju.

Należy podkreślić, że miejscowe siły bezpieczeństwa podejmują zdecydowane działania i w 2016 roku nie doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego na dużą skalę skierowanego w turystów. Niemniej jednak, w ocenie MSZ, zagrożenie zamachami terrorystycznymi na terenie całego kraju, w tym w Tunisie i w popularnych miejscowościach turystycznych, utrzymuje się.

MSZ zaleca w szczególności powstrzymanie się od odwiedzania pogranicza tunezyjsko-libijskiego oraz tunezyjsko-algierskiego (zwłaszcza górskich gubernatorstw Al-Kasrajn i Al-Kaf), obszarów wiejskich pomiędzy miejscowościami Siljana - Kairuan - Sidi Buzid - Al-Kasrajn oraz strefy pustynnej na południe od linii wyznaczonej miastami Kirdan - Tatawin - Rjim Maatoug.

REKLAMA

Stan wyjątkowy, wprowadzony po fali zamachów w 2015 roku, może być czasowo znoszony i przywracany w zależności od rozwoju sytuacji. Obowiązuje całkowity zakaz poruszania się w zamkniętych strefach wojskowych.

Obywatelom polskim przebywającym w Tunezji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych, bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń władz miejscowych. MSZ apeluje również o rejestrację podróży w systemie Odyseusz.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

3.Turcja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów kraju.

W prowincjach położonych na wschodzie i południowym wschodzie Turcji, w tym na granicy z Syrią i Irakiem, prowadzone są działania zbrojne. Na obszarze całej Turcji utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi. Ponadto od 21 lipca 2016 r. w całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po próbie zamachu stanu.

W związku z przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 r. ogólnokrajowym referendum w sprawie zmiany konstytucji, na terenie całego kraju organizowane mogą być wiece, zebrania i demonstracje o charakterze masowym.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w Turcji:

REKLAMA

- zachowanie szczególnej ostrożności,

- unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych, demonstracji, zbiegowisk,

- nieprzebywanie bez potrzeby w pobliżu gmachów użyteczności publicznej, lokali wyborczych oraz miejsc stacjonowania policji i wojska.

W sytuacjach zagrożenia należy bezwzględnie przestrzegać i stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych. Podczas podróży po Turcji należy zawsze posiadać przy sobie paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w środkach masowego przekazu oraz na stronach internetowych urzędów w Ankarze oraz Stambule, jak również dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

4. Francja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z zamachami, jakie miały miejsce w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz w Nicei 14 lipca 2016 r. na terenie Francji obowiązuje stan wyjątkowy (przedłużony do 1 listopada 2017 r.). Stan ten jest związany z utrzymującym się najwyższym stopniem alertu antyterrorystycznego.

Na granicach francuskich obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą liczyć się z kontrolami na drogach prowadzących do Francji oraz na terytorium tego kraju, możliwe są kolejki pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z Francji. Kontynuowane są loty do Polski i z Polski do Francji, lotniska we Francji pozostają otwarte. W sprawie szczegółów sugerujemy kontakt z przewoźnikiem.

REKLAMA

Możliwe jest podróżowanie na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

Wzmocniona została ochrona i kontrola miejsc publicznych (środki transportu, centra handlowe, muzea, miejsca zgromadzeń publicznych), władze porządkowe wzywają mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności w miejscach publicznych i sygnalizowania funkcjonariuszom policji potencjalnych zagrożeń. Mogą występować utrudnienia w transporcie publicznym.

Źródło: STORYFUL/x-news


5. Wielka Brytania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w dniu 27.05.2017 r. poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii został obniżony z najwyższego poziomu "krytycznego" do niższego "poważnego". Oznacza to, że nadal istnieje zagrożenie kolejnymi atakami terrorystycznymi, ale nie jest już ono w tym momencie ocenianie jako bezpośrednie.

REKLAMA

W związku z obniżeniem stopnia zagrożenia od wtorku 30.05.2017 r. zredukowana zostanie obecność wojska wspomagającego siły policyjne na ulicach brytyjskich miast.

Brytyjskie służby w dalszym ciągu apelują o zachowanie szczególnej czujności i ostrożności w miejscach publicznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w Wielkiej Brytanii szczególną ostrożność, zwłaszcza w miejscach zgromadzeń publicznych, śledzenie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych. Apelujemy również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

REKLAMA

Źródło: Press Association/x-news


6. Belgia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że w Belgii nadal obowiązuje podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego.

Władze belgijskie wprowadziły specjalne środki bezpieczeństwa w związku z zamachami terrorystycznymi na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli w dniu 22 marca 2016 r. Obecnie nadal obowiązują wzmożone kontrole przy wejściu na dworce kolejowe, do metra i na dworce lotnicze. Zachowana jest obecność policji i wojska w miejscach publicznych. Na granicach Belgii, w szczególności na granicy belgijsko-francuskiej, należy liczyć się z wyrywkowymi kontrolami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w Belgii zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach zgromadzeń publicznych, i bezwzględne stosowanie się do poleceń miejscowych służb bezpieczeństwa. Apelujemy również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

REKLAMA

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.

Źródło: STORYFUL/x-news


Gdzie warto jechać?

W Europie nie brak uznanych turystycznych marek. W ostatnim czasie z powodu destabilizacji swoją pozycję nieco utraciła Grecja, jednak część greckich wysp nadal ma się świetnie wśród turystycznych wyborów Polaków.  Ale warto też poszukać mniej oczywistych destynacji. Bułgaria, dużo tańsza choćby od Hiszpanii, może pochwalić się wspaniałymi plażami i rozbudowaną bazą noclegową.

Od dłuższego czasu turyści chętnie podróżują do Chorwacji. Zresztą całe Bałkany, po latach trudnej sytuacji politycznej, teraz zaczynają odżywać, przyciągając wielu turystów i kusząc pięknymi pejzażami, ładną pogodą i przystępnymi cenami. Wiele ciekawych miejsc zobaczyć można w Albanii czy Macedonii. Także Czarnogóra zdobywa sobie coraz wyższą pozycję.

REKLAMA

Bardzo bezpiecznymi kierunkami na wakacje są, praktycznie przez cały rok, Cypr i Wyspy Kanaryjskie - tam pogoda nawet zimą jest łaskawa dla poszukujących kąpieli słonecznych.

Wcale nie musimy wybierać się w daleką podróż, żeby spędzić wspaniałe wakacje. Czechy i Słowacja, państwa o wyjątkowo spokojnej atmosferze, pozwalają cieszyć się rodzinnym wypoczynkiem i zapewniają mnóstwo atrakcji. Wspaniale bawić się można zwiedzając Pragę, czy słowackie góry, pośród których znajdziemy kilka kompleksów turystycznych naprawdę wysokiej klasy (jak chociażby kompleks basenów z wodą geotermalną Tatralandia).

Ponadto wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi jest Skandynawia (jej kraje są w liderami bezpieczeństwa). Zarówno przyroda jak i ilość atrakcji pozwoli zaplanować wyjątkowe wakacje.

Źródło: FAKTY TVN/x-news

REKLAMA

mr, MSZ, Polak za granicą, dzieckowpodrozy.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej