Dr Biskup o kandydaturze Karczewskiego: posiada niezaprzeczalne atuty
- W polityce nic nie jest przesądzone, ani wykluczone. Przy dobrej kampanii wyborczej może nawet wygrać - tak szanse Stanisława Karczewskiego w wyborach na prezydenta stolicy komentuje dr Bartłomiej Biskup, politolog UW.
2017-08-24, 20:48
Stanisław Karczewski przyznał, że jest brany pod uwagę przez PiS przy wyborze kandydata na prezydenta Warszawy. Wcześniej w tym kontekście wymieniani byli m.in. Jarosław Krajewski, Jacek Sasin czy Patryk Jaki. Jak na ich tle prezentuje się marszałek Senatu?
Całkiem dobrze. Jacek Sasin został trochę „spalony” ustawą o metropolii warszawskiej i z tego powodu zanotował ostatnio duże straty. Krajewski ma doświadczenie w stołecznym samorządzie, był dobrze ocenianym radnym, ale jest młody, a młodość czasem bywa zaletą, a innym razem wadą. Podobnie, jeśli chodzi o metrykę wygląda sytuacja z Patrykiem Jakim, któremu na dodatek brakuje doświadczenia w warszawskim samorządzie. Na ich tle Stanisław Karczewski prezentuje się bardzo dobrze. Pewnym minusem może być to, że nie jest on utożsamiany ze stolicą.
Jest rodowitym warszawiakiem.
No tak, ale nie działał w tutejszych samorządach, co przemawia na jego niekorzyść. Karczewski posiada jednak niezaprzeczalne atuty - jest doświadczonym politykiem i pełnił wysoką funkcję w państwie, na dodatek prezentuje się Polakom jako osoba koncyliacyjna. Z pozycji autorytetu marszałka Senatu zajmuje się tonowaniem nastrojów, łagodzeniem różnych sporów, należy do grona polityków umiarkowanych, co w wypadku wyborów w Warszawie z pewnością będzie miało duże znaczenie, zwłaszcza w II turze. Stolica jest przecież miastem, w którym mieszkają sympatycy różnych opcji politycznych.
Prezes otwarcie mówi o tym, że kandydat PiS musi wygrać w Warszawie. Stanisław Karczewski sprosta temu wyzwaniu?
To już zupełnie inna kwestia. Pamiętajmy, że w Warszawie o fotel prezydenta będzie ubiegać się wielu kandydatów. Właściwie wszystkie partie wystawią tu swoich ludzi. Najpierw trzeba będzie więc dostać się do II tury, co marszałek Karczewski powinien osiągnąć. A co będzie potem? W polityce nic nie jest przesądzone, ani wykluczone. Przy dobrej kampanii wyborczej może nawet wygrać, choć obecne nastroje społeczne, zwłaszcza w Warszawie na pewno nie działają na jego korzyść. Z drugiej jednak strony atutem kandydata PiS może być słabość stołecznej PO i afera reprywatyzacyjna oraz to, że Nowoczesna wystawi Pawła Rabieja, który nie jest znanym kandydatem. To wszystko na pewno zwiększa szanse polityka PiS.
Którym będzie Stanisław Karczewski, czy może jednak partia rządząca zdecyduje się na jeszcze kogoś innego?
Do wyborów mamy jeszcze dużo czasu i wszystko jest tak naprawdę możliwe. Partie polityczne bardzo często wypuszczają do mediów informacje o danym kandydacie po to, aby sprawdzić jaką reakcję wywoła u przeciwników czy komentatorów. A może jeszcze jakieś medium przeprowadzi sondaż? Wtedy będzie można zobaczyć, jak ocenia go społeczeństwo oraz jak wypada na tle innych kandydatów.
REKLAMA
Wiemy, że Warszawa jest miastem zdominowanym przez liberalny elektorat. Czym musi się wykazać kandydat partii konserwatywnej, za jaką uchodzi PiS, aby odnieść sukces w tym mieście?
Kandydat PiS na pewno będzie musiał pokazać, że jest kandydatem środka, ale o rdzeniu prawicowym i patriotycznym, co jest ważne dla warszawiaków. Jednocześnie sam będzie musiał pokazać, że docenia różne środowiska działające w mieście. W 2002 roku Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie w Warszawie, ponieważ posiadał silną osobowość i wiedział jakich zmian należy dokonać, ale również dlatego, że był otwarty na postulaty innych środowisk, liberalnych czy centrowych. Docenienie ich działań może mieć kluczowe znaczenie w II turze.
- rozmawiał Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl
REKLAMA