Weterani i opozycjoniści uhonorowani w Belwederze. "Dzięki Państwu ta wolna Polska jest"
Żołnierze walczący w II wojnie światowej i działacze opozycji antykomunistycznej odznaczeni przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W Belwederze z udziałem władz państwowych zakończyły się centralne uroczystości Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
2017-09-01, 19:30
Podczas uroczystości, w której uczestniczyli podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, medale, okolicznościowe ryngrafy i dyplomy otrzymało kilkudziesięciu weteranów i opozycjonistów.
Wręczając medale, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Kasprzyk przypomniał, że od wczoraj, od dnia nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej, ta grupa, tak jak kombatanci, jest pod szczególną opieką państwa.
- Pokolenie weteranów walk o niepodległość Rzeczpospolitej i pokolenie opozycji antykomunistycznej miało jeden wspólny cel - danie następnym pokoleniom wolnej Polski. Dzięki Państwu ta wolna Polska jest, a my mamy ją pielęgnować i przekazać następnym pokoleniom - mówił Jan Kasprzyk.
Jeden z wyróżnionych to porucznik Henryk Prajs, stuletni weteran Trzeciego Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, który odebrał okolicznościowy ryngraf. W rozmowie z IAR zwrócił uwagę, że w czasach II wojny światowej tereny Polski zamieszkiwało pięć narodowości, jednak potrafiliśmy się porozumieć. - Większy był patriotyzm jak teraz - powiedział porucznik Prajs.
REKLAMA
Medal "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" otrzymała Zofia Romaszewska, uczestniczka antykomunistycznej opozycji. - W czasach komuny walczyliśmy, teraz musimy mądrze zagospodarować wolność. Od roku 1989 do teraz mamy wolny kraj. Pytanie, jak rządzimy? - mówiła Zofia Romaszewska.
W spotkaniu w Belwederze, oprócz weteranów II wojny światowej i działaczy opozycji, wzięli udział przedstawiciele prezydenta, rządu, parlamentu i Wojska Polskiego.
W ramach centralnych obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej kombatanci i opozycjoniści, przedstawiciele władz, żołnierze i harcerze uczestniczyli także w mszy za ojczyznę. Ich reprezentanci złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Dzień Weterana Walki o Niepodległość został ustanowiony przez Sejm III RP w 1997 roku. Parlamentarzyści napisali wówczas, że Dzień Weterana jest "wyrazem hołdu dla tych wszystkich żołnierzy, bojowników o wolność i niepodległość, ludzi patriotycznych zasług, którym Ojczyzna tak wiele zawdzięcza".
REKLAMA
Obecnie na świecie żyje 37474 naszych weteranów. Najwięcej w Polsce - 25323.
fc
REKLAMA