Narodowe Czytanie. Cała Polska czytała "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
W całym kraju i poza jego granicami odbyło się 6. Narodowe Czytanie. Polacy w ponad 2 tysiącach miast czytali wspólnie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W Warszawie Narodowe Czytanie tradycyjnie rozpoczęła w Ogrodzie Saskim para prezydencka.
2017-09-02, 19:05
Posłuchaj
Narodowe Czytanie "Wesela". Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
- "Wesele" to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. "Wesele" jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości dyskusję na temat Polski - powiedział prezydent.
Powiązany Artykuł

Minister: "Wesele" to nasz arcydramat, dramat polityczny o nas
Jak mówił, dzisiaj możemy patrzeć na "Wesele" optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, "czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota, i możemy też dzisiaj dyskutować, na ile »Wesele«, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj".
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu "doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy, (...) jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu".
- To, w jaki sposób było postrzegane "Wesele", był postrzegany w ogóle Wyspiański, niech zilustruje pewna sytuacja, która miała miejsce po jednym z krakowskich spektakli "Wesela", gdy w trakcie owacji Wyspiańskiemu wręczono wieniec z liczbą 44. Było to oczywiste nawiązanie do symboliki z "Dziadów" Adama Mickiewicza, bowiem Wyspiański traktowany był jako czwarty wieszcz narodowy - powiedziała pierwsza dama. Para prezydencka przeczytała instrukcje Wyspiańskiego do inscenizacji "Wesela" .
REKLAMA
"To dramat ważny dla historii Polski"
Piotr Gliński To jest dramat jednocześnie szalenie ważny w historii Polski, bo on był pisany w czasach, kiedy też społeczeństwo było podzielone, kiedy te różnice społeczne były widoczne, kiedy zbliżał się pewien historyczny przełom, który wszyscy już przewidywali
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ocenił, że "Wesele" jest dramatem "bardzo aktualnym, dramatem, który żyje także w naszym życiu codziennym, w mowie potocznej. To jest dramat jednocześnie szalenie ważny w historii Polski, bo on był pisany w czasach, kiedy też społeczeństwo było podzielone, kiedy te różnice społeczne były widoczne, kiedy zbliżał się pewien historyczny przełom, który wszyscy już przewidywali".
W Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" rozpoczęło się o godzinie 12 w Ogrodzie Saskim. Inauguracji towarzyszył występ grupy Zakopower. We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczyli znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełniały warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy.
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
REKLAMA
koz
REKLAMA