Premier broni swobód jednolitego rynku Unii Europejskiej

- Z niepokojem obserwujemy tendencje do podważania fundamentów UE, jakimi są cztery swobody jednolitego rynku; uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony - powiedziała premier Beata Szydło, która spotkała się w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Estonię reprezentował ambasador.

2017-09-05, 13:05

Premier broni swobód jednolitego rynku Unii Europejskiej
Beata Szydło. Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

Premier spotyka się z premierami Litwy i Łotwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Beata Szydło powiedziała na wspólnej konferencji prasowej, że podczas spotkania z premierami państw bałtyckich omawiane były sprawy z aktualnej agendy UE, m.in. rozwój jednolitego rynku, w tym jednolitego rynku cyfrowego, stanowiącego - jak powiedziała polska premier - jeden z priorytetów estońskiej prezydencji oraz kwestie dot. dyrektywy o delegowaniu pracowników.

- Z niepokojem obserwujemy tendencje do podważania fundamentów Unii, jakimi są cztery swobody jednolitego rynku. Uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony. Liczymy, że w kwestii rewizji dyrektywy ws. delegowania pracowników, uda się osiągnąć, także dzięki zaangażowaniu prezydencji estońskiej, kompromis uwzgledniający interesy przedsiębiorców z naszego regionu - powiedziała polska premier.

Obrona przewoźników

- Polska pozostaje aktywna w toczących się pracach. Wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej podjęliśmy starania na rzecz wypracowania rozwiązań odpowiadających z jednej strony na oczekiwania tych państw, które postulują wzmocnienie mechanizmów zwalczania ewentualnych nadużyć w obszarze delegowania, z drugiej natomiast mają na celu zabezpieczenie przedsiębiorców przed nadmiernymi obciążeniami administracyjnymi i związanymi z tym kosztami - powiedziała szefowa polskiego rządu.

REKLAMA


Podkreśliła, że jednym z priorytetów pozostaje sektor transportu drogowego. - Opowiadamy się za jego jak najszerszym wyłączeniem spod reguł delegowania pracowników ze względu na szczególny charakter operacji transportowych. Nie zgodzimy się na wprowadzenie zasad, które w praktyce oznaczałyby wyeliminowanie ze wspólnego rynku przewoźników z państw naszego regionu - podkreśliła Szydło.

Bezpieczeństwo regionalne

Polska premier zaznaczyła, że podczas spotkania rozmawiano m.in. o wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. - Uważnie obserwujemy wydarzenia przy wspólnej granicy UE a nasze analizy są w wielu punktach zbieżne - powiedziała Szydło na wspólnej konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że Polska od lat angażuje się w zapewnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich. - Będziemy nadal uczestniczyć w misjach patrolowych, realizowanych w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich przez sojusznicze lotnictwo - zapewniła polska premier.

REKLAMA

Szydło zaznaczyła, że nasze kraje mają doświadczenia związane z zagrożeniami hybrydowymi, m.in. atakami cybernetycznymi. - Polska widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na forum Unii Europejskiej, NATO i w wymiarze regionalnym - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Jak dodała, Polska liczy na wykorzystanie doświadczeń i zasobów zlokalizowanego w Rydze Centrum Doskonalenia NATO w dziedzinie komunikacji strategicznej oraz Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO w Tallinie. Zaznaczyła, że ważnym wydarzeniem będzie planowany na 29 września unijny szczyt cyfrowy w Tallinie.

pp/PAP/IAR


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej