Beata Szydło z wizytą w Bułgarii. Rozmowy m.in. o bezpieczeństwie i budżecie UE

Premier Beata Szydło rozpoczęła we wtorek dwudniową wizytę w Bułgarii. Jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, z szefem rządu Bułgarii Bojko Borisowem premier będzie rozmawiać w środę, m.in. o budżecie UE i dyrektywie dot. pracowników delegowanych. 

2017-09-19, 20:36

Beata Szydło z wizytą w Bułgarii. Rozmowy m.in. o bezpieczeństwie i budżecie UE
Premier RP Beata Szydło przed wylotem do Bułgarii, na lotnisku w Warszawie. Foto: PAP/Rafał Guz

- W trakcie zaplanowanej sesji plenarnej omówione zostaną tematy z agendy europejskiej, tj. kwestie związane z polityką energetyczną, bezpieczeństwem czy przyszłością UE po Brexicie - powiedział Bochenek. 

- Z racji tego, iż powoli rozpoczyna się dyskusja nad kolejnym unijnym budżetem, również i ta sprawa będzie poruszona" - dodał.   Rzecznik rządu przypomniał również wizytę w Bułgarii prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który rozmawiał z Borisowem ws. unijnej dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych. - Wizyta premier Beaty Szydło w Bułgarii stworzy sposobność, by się do tej sprawy odnieść. Zwłaszcza że proponowane przez francuskiego prezydenta zmiany pociągają za sobą negatywne konsekwencje dla wielu firm z Europy Środkowo-Wschodniej - zaznaczył Bochenek. Podkreślił, że wizyta polskiej delegacji w Sofii będzie miała także aspekt gospodarczy. - Promując współpracę polskiego i bułgarskiego biznesu, premier Beata Szydło będzie uczestniczyła w Forum Gospodarczym - poinformował. 

W programie wizyty - jak zaznaczył Bochenek - oprócz sesji plenarnej z przedstawicielami bułgarskiego rządu z premierem Borisowem na czele zaplanowano również spotkanie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego.

Trzecia podróż polskiego premiera do Bułgarii

Podróż premier Szydło jest trzecią wizytą polskiego premiera w Bułgarii w ostatnich 15 latach - poprzednie odbyły się w latach 2006 i 2010. Z kolei Borisow odwiedził Polskę w 2011 r. 

REKLAMA

W kwestii kontaktów dwustronnych pomiędzy Polską a Bułgarią, według wspólnych ocen, nie ma nierozwiązanych spraw, a stosunki gospodarcze stale się rozwijają. W 2015 r. odnotowany został wzrost polsko-bułgarskich obrotów handlowych, które wyniosły 1 377,7 mln euro, co oznacza, iż zwiększyły się o 18,5 proc. w stosunku do 2014 r., w którym wynosiły 1 162,4 mln euro.

W polskim eksporcie do Bułgarii przeważają materiały i wyroby włókiennicze, produkty przemysłu chemicznego, produkty pochodzenia roślinnego oraz artykuły spożywcze. Natomiast Polska importuje z Bułgarii wyroby z metali nieszlachetnych, urządzenia mechaniczne i elektryczne, materiały i wyroby włókiennicze, gotowe artykuły spożywcze, a także tradycyjne dla bułgarskiego eksportu wina i tytoń. W ubiegłym roku Bułgarię odwiedziło ponad 300 tys. polskich turystów; w tym roku ich liczba jest wyższa i według bułgarskiego resortu turystyki powinna wynieść pół miliona.

W środę przed południem premierzy Szydło i Borisow wystąpią na konferencji prasowej, a później wezmą udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym. Przewidziane jest wystąpienie szefowej polskiego rządu.

W programie jest też spotkanie premier Szydło z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Bułgarii Dimityrem Gławczewem. 

REKLAMA

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej